Bedřich Smetana: Symfonické dílo

20. prosinec 2024

Petr Popelka nehledá a ani trochu nepodporuje ve Smetanově hudbě nějakou vznosnou statičnost či slavnostní patos. Promýšlí naopak a prezentuje každý možný detail; slyšitelně nadstandardně pracuje s dynamikou a agogikou, tedy s parametry, které rozvlňují hudební plochy do živoucích a životných hudebních příběhů, do hudby, která proměnlivě a poutavě teče; ruku v ruce s tím se nebrání romantické citovosti. 

Přináší tedy do interpretační tradice novou krev, nové hudební zážitky, dokáže v posluchači probouzet nové reakce. A ani chvíli to od něj není vypočítavé, vykalkulované, prázdně efektní. Petr Popelka prezentuje Smetanovu hudbu upřímně, inteligentně, se srdcem na dlani, přitom hotově a zrale. Je to hodno plného respektu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.