Film, od kterého se nebudete moct odtrhnout. Jiří Mádl točí film Vlny o rozhlase a roce 1968
Scenárista a režisér Jiří Mádl právě pracuje na novém snímku – film Vlny má oslavit hrdinství rozhlasových reportérů a techniků v roce 1968. Díky jejich vynalézavosti vysílal Československý rozhlas ještě dlouho poté, co naši zemi 21. srpna obsadila vojska Varšavské smlouvy a okupanti vypínali oficiální vysílačky.
Příběh je inspirován skutečnými událostmi a stojí jak na pečlivé práci s rozsáhlým rozhlasovým archivem, tak na výpovědích pamětníků a pamětnic. I když se prý vzpomínky redaktorů a redaktorek od sebe značně lišily a občas si i protiřečily, vydaly jedno svědectví, které by jinak pravděpodobně zůstalo navždy utajeno.
Předlohou pro filmové postavy byli Jiřímu Mádlovi reální členové a členky tehdejší Redakce mezinárodního života v čele s Milanem Weinerem. Nicméně jak režisér sám dodává, jde hlavně o příběh dvou bratrů, příběh, který by se mohl stát v kterékoli jiné době.
Politické rovině se snažím zdrhnout.
Jiří Mádl
Ve filmu bude použita speciální technika práce s archivem a jeho napojování na natočený materiál. Pokud se záměr povede, budou Vlny prvním filmem, ve kterém bude tato metoda použita v takovém rozsahu. „Zatím nevím o filmu, který by to používal takhle odvážně a takhle moc,“ uzavírá Jiří Mádl.
Související
-
Quentin Tarantino vydává Filmové spekulace. Možná v nich o sobě říká víc, než původně chtěl
Ikonický režisér Quentin Tarantino přichází se vzpomínkovou knihou Filmové spekulace. Název je to přiléhavý. Publikace by se ale klidně mohla jmenovat i Filmová východiska.
-
Internet není zlý, zlí můžou být lidi kolem něj. Do kin přichází film #annaismissing
Naše digitální stopy poplavou v internetovém prostoru už navěky – to je hlavní, zásadní a pro všechny generace neustále aktuální téma nového filmu.
-
Jiří Mádl jako režisér? Byla jsem nadšená, hodnotí Marika Šoposká natáčení filmu Vlny
Marika Šoposká hrála i ve snímku Jiřího Mádla Vlny o událostech roku 1968 v Československém rozhlase.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.