Internet není zlý, zlí můžou být lidi kolem něj. Do kin přichází film #annaismissing
„Nehodnotíme, na každém divákovi je, jestli s postavou půjde nebo si řekne, že selhala,“ říká dramaturg a producent filmu #annaismissing Vratislav Šlajer. Využití i zneužití internetu, internetové propojení dětí s rodiči i rodičů s mladičkými influencery a influencerkami, i skutečnost, že naše digitální stopy poplavou v internetovém prostoru už navěky – to jsou hlavní, zásadní a pro všechny generace neustále aktuální témata nového filmu.
Stojí za ním tým, který před nedávnem získal prestižní Emmy Award za digisérii #martyisdead. Příběh patnáctileté Anny je na Martym nezávislý, ale opět burcuje. I když tvůrcům nešlo o apel nebo výchovu. „Chtěli jsme ukázat, jak to může v některých rodinách chodit, a obecně, jak vypadá současný on-line svět,“ vysvětluje Šlajer. S tím, že se tvůrci samozřejmě snažili natočit atraktivní film. K tomu učinili několik důležitých kroků. Byl to pečlivý a dlouhý casting, důmyslná režijní práce s triky a napětím, a pečlivě, až puntičkářsky vytvořený sounddesign. Hudba se do filmu přidávala při střihu, a některé scény kvůli ní doznaly menších změn. „Co se týče triků, už jsme po Martym věděli, do čeho jdeme. I tak nás ale ta náročnost a délka práce překvapily. Možná to tak nevypadá, ale v Anně máme víc triků než má nová česká sci-fi Bod obnovy,“ usmívá se Šlajer.
Film #annaismissing zhodnotila ve vltavské Mozaice kritička Jana Podskalská. Ocenila zpracování snímku, potvrdila kvalitu práce s herci a především výkony mladičkých hereček Alexandry Vostrejžové, Viktorie Vítové a Magdaleny Čečo. „Objev nových, neokoukaných tváří je přínosem filmu. Na druhou stranu má snímek dvě odlišné části. První je více thrillerová, ve druhé trochu zpomalí a zaměří se jiným směrem. Obě jsou důležité, ale příliš spolu neladí,“ soudí Podskalská. Celkově ale snímek pochválila.
A právem. #annaismissing přináší důležité téma, nutí k zamyšlení a možná i přehodnocování vztahů rodiče – děti, ale i vztahů mezi „kamarády“. A to všechno za pomoci strhující filmařiny.
Související
-
Nejlepší horory reflektují společenské fenomény, říká producent Vratislav Šlajer
Každý film je tak dobrý jako součet jeho tvůrců. I to je důvod, proč se Vratislav Šlajer rozhodl, že na FAMU vystuduje produkci a stane se filmovým producentem.
-
Chtěli jsme udělat detektivku o tom, co se stane, když táta otevře počítač svého dítěte
Velkou vlnu zájmu strhl úspěch na evropské poměry nízkorozpočtového seriálu o kyberšikaně #martyisdead, který získal v kategorii krátkých seriálů televizní cenu Emmy.
-
Seriál #martyisdead má Emmy. Spustí jeho úspěch konečně vlnu domácí tvorby pro teenagery?
Poptávka po tvorbě pro mladé je v Česku zatím velmi vlažná. Proč tuto diváckou skupinu neopomíjet?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.