Dějiny jako dialog. Publikace o české literatuře za Protektorátu kombinuje přístupy, pohledy, metody i typy textů
Jak dnes nahlížet na literaturu minulého století? A jak se do české spisovatelské tvorby vepsalo konkrétní období za druhé světové války? Tomu se věnuje obsáhlá publikace Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.
„Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit…“ zpívá Oldřich Nový ve filmu Kristián. Co v té písni slyšíme my a jak oslovoval své publikum v roce 1939? Proč byla v roce 1940 tak populární Nezvalova verze Manon Lescaut? Která díla, jež rezonují dodnes, z téhle neveselé doby vzešla? Co naopak zcela zapadlo? Jaké tendence se při zkoumání nejen literatury, ale i dalších kulturních souvislostí vyjevily?
Černá díra myšlení o české literatuře
Čtěte také
„Právě protektorátní období dokládá, že literaturu nelze oddělit od dějin, od sociální situace, v tomto případě od války… To, že ta díla musíme číst i v komunikačním kontextu jejich doby, je v tomto případě nepopiratelné,“ vysvětluje literární vědec Pavel Janoušek. Právě pod jeho vedením pracovaly tři desítky badatelů téměř dekádu na monumentální publikaci Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava. Jak je kniha koncipovaná, čemu se věnuje a jaké pohledy zastupuje? Na uvedení titulu předestřeli své badatelské perspektivy hlavní redaktor Pavel Janoušek a redaktorky Kateřina Piorecká, Iva Málková i Alena Šidáková Fialová.
Související
-
Posláni na sever. Jak se žilo Čechům, kteří museli odjet na nucené práce do Norska?
Nacistický systém nucené práce za 2. světové války postihl přibližně půl milionu Čechů. Méně známou kapitolu téhle doby zpracovává kniha Posláni na sever.
-
Nominace na komiksové ceny Muriel 2022. Rozmach dětského komiksu i nástup nové generace
Šestnáctý ročník komiksových cen Muriel vyhlásil nominace v osmi soutěžních kategoriích, do nichž pětičlenná porota vybírala z 39 původních prací.
-
Toulání poezií každodennosti. J. L. Barreto Guimarães zachycuje prchavost všedního dne bez banality
Jak najde portugalský básník, který se živí jako plastický chirurg, českou překladatelku? Čím João Luís Barreto Guimarães oslovuje čtenáře a o čem píše?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?