Čapkovské Vánoce na Vltavě nabídnou dvě rozhlasové premiéry a další bohatý program

22. prosinec 2018

Závěr ČeskoSlovenského roku na Vltavě patří jednomu z hlavních představitelů meziválečné kultury, od jehož úmrtí uplyne na Boží hod vánoční 80 let. Poslední letošní osmičkové výročí si připomíná kulturní veřejnost a v rozhlasovém vysílání nepůjde o žádnou tichou vzpomínku. Dílo Karla Čapka i jeho bratra Josefa zaplní adventní a sváteční dny a dovede nás až k novému roku. 

VÝBĚR Z PROGRAMU:

25. prosince

20:00 Továrna na absolutno

Inzerát. První část dvoudílné dramatizace antiutopistického románu o hrozbách nekontrolovaného pokroku, fanatismu a lidském svědomí. Režie Jiří Horčička. Osoby a obsazení: Vypravěč (Vladimír Brabec), ing. Rudolf Marek, vynálezce (Rudolf Hrušínský) a další.

26. prosince

14:00 Pastýřko Eiffelko (PREMIÉRA)
Čapkovy překlady moderní francouzské poezie ve výběru a s komentáři Václava Jamka. Účinkují Petr Lněnička a Igor Bareš. Hudební spolupráce Libor Dřevikovský. Zvuk Jiří Benák. Připravila Blanka Stárková. Režie Markéta Jahodová.

27. prosince

14:30 Kriminální případy
Humoristické povídky Spolek věřitelů barona Biháryho a Rekord namluvil před více než půl stoletím nezapomenutelný Karel Höger.

28. prosince

14:30 Pád rodu Votických
Případ jedné historické záhady ožívá v podání Miloše Kopeckého, Vlastimila Brodského a Luďka Kopřivy.

Jak kanonická jsou díla Karla Čapka, ukázala i vltavská anketa Kánon100:

Karel Čapek: Válka s mloky

Karel Čapek: Válka s mloky (účinkují František Filipovský, Rudolf Hrušínský, Karel Höger, Jan Pivec a další)

„Haló, vy lidé!“ Ironické podobenství Karla Čapka o civilizaci ve slavné rozhlasové adaptaci z roku 1958. V hlavních rolích Karel Höger, Jan Pivec, Rudolf Hrušínský nebo František Filipovský. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

V kategorii román století se na prvním místě umístila Válka s mloky, v kategorii esejistické dílo se umístil na třetím místě Čapkův Marsyas. K Čapkovi a jeho dílu se vrací nejen čtenářské generace, ale také generace rozhlasových posluchačů i tvůrců. Díky tomu uvedeme rozhlasové nahrávky od šedesátých let až do současnosti.

Hlavní premiérou je desetidílná četba Povětroně, útlého románu z noetické trilogie, kterým navazujeme na nedávného Hordubala s Igorem Barešem. Právě Čapkovy noetické romány jsou pro řadu odborníků z jeho díla nejživější, nejpodnětnější. S perspektivou nedávné výstavy v pražském letohrádku Hvězda se spolu s Václavem Jamkem budeme zabývat  překlady francouzské poezie, které Čapek pořídil.

Bratři Josef a Karel Čapkovi u rádia (1938)

Nic menšího než opětovné stvoření světa dostane na Štědrý večer od Boha za úkol Adam, který byl se stávajícím světem rychle hotov. Adam Stvořitel je hra bratří Čapků s Viktorem Preissem v hlavní roli. Apokryfním přístupem k historii a mytologii Karel Čapek proslul hlavně v Knize apokryfů – její rozhlasové zpracování opět s Viktorem Preissem a dále Josefem Somrem, Simonou Stašovou či Libuší Šafránkovou nabídneme posluchačům 25. prosince odpoledne.

Čtěte takéPo stopách Karla Čapka

Bůh, štěstí a víra mají místo také v románu, který původně vycházel na pokračování jako fejetony: Továrna na absolutno. U zázračného karburátoru, který obrací lidi ke šlechetnosti tak efektivně, až vžene svět do svaté války, se objeví herci Rudolf Hrušínský, Jiří Adamíra, Gabriela Vránová a další 25. a 26. večer.

Vánoce nebudou jen s Čapkem
Na Štědrý den na Vltavě uvádíme Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby (19:00), půlnoční mši z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze s ms.Tomášem Halíkem, moravskou Vánoční mši s komentáři Miloše Štědroně (13:00), a besedu k 200.výročí vzniku písně Tichá noc (16:00).
Kromě toho připomeneme dvojicí starších pořadů letošní 80. narozeniny básníka Rudolfa Matyse a 90. narozeniny básníka Karla Šiktance. V roce 100. výročí konce 1. světové války znovu uvádíme také vánoční vydání cyklu Polní pošta.
Na Boží hod a Štěpána nás čekají další premiérové vánoční pořady, hudební i slovesné. Například z rozhovorů s písničkářem Charlesem Aznavourem.

Rodný kraj Čapkovy rodiny procestujeme ve Víkendové příloze, speciální seriál po Čapkových stopách připravuje Mozaika. Vizitka nabídne o svátcích setkání s ředitelkou památníku Karla Čapka na Strži. Čekají nás povídky Karla Čapka z různých sbírek od Štědrého dne až do konce týdne, na sváteční dny také výběr z esejů Josefa Čapka – o prospěšnosti kulhavého, zamyšleného a kontemplativního poutnictví například. Krátké fejetony Karla Čapka nám přečte Ladislav Pešek, Otakar Brousek starší představí výběr zamyšlení z knihy Marsyas.

Natáčení hry Obchod na korze, v hlavních rolích Jaroslav Plesl a Zdena Procházková

Kromě bratří Čapků nás kolem Vánoc čeká řada vánočních pořadů (například o dvoustém výročí písně Tichá noc, nebo o moravské Vánoční mši) a také poslední velké premiéry ČeskoSlovenského roku. Od poloviny prosince uvádíme seriál podle Neviditelného Jaroslava Havlíčka – celý zůstane k poslechu na našem internetu až do Tří králů. Poslední sobotu v roce pak přineseme Obchod na korze, rozhlasovou premiéru podle novely Ladislava Grosmana, kterou proslavil film Jána Kadára a Elmara Klose. Do hlavních rolí obsadil režisér Petr Mančal Jaroslava Plesla a Zdenu Procházkovou.

autor: Petr Gojda
Spustit audio