Karel Čapek: Povětroň
Hlavní premiérou čapkovských Vánoc na Vltavě je desetidílná četba Povětroně, útlého románu z noetické trilogie, kterým navazujeme na nedávného Hordubala v podání Igora Bareše. Právě Čapkovy noetické romány jsou pro řadu odborníků z jeho díla nejživější, nejpodnětnější. Román mnoha příběhů a jediného osudu poslouchejte od 23. prosince vždy v 18:30 a po odvysílání ještě po dobu jednoho týdne on-line.
„Cokoliv, nač se díváme, je ta věc a zároveň něco z nás, něco našeho a osobního; naše poznání světa a lidí je cosi jako naše zpověď.“ Noetickou trilogii Karla Čapka tvoří romány Hordubal, Povětroň a Obyčejný život. Tři moderní filozofické prózy napsal Čapek v krátkém časovém odstupu a znamenaly v jeho tvorbě jistý zlom, vždyť Hordubal byl autorovou první rozsáhlejší prózou s jiným než fantastickým námětem.
Čapkovské Vánoce na Vltavě nabídnou dvě rozhlasové premiéry a další bohatý program
Závěr ČeskoSlovenského roku na Vltavě patří jednomu z hlavních představitelů meziválečné kultury, od jehož úmrtí uplyne na Boží hod vánoční 80 let. Poslední letošní osmičkové výročí si připomíná kulturní veřejnost a v rozhlasovém vysílání nepůjde o žádnou tichou vzpomínku. Dílo Karla Čapka i jeho bratra Josefa zaplní adventní a sváteční dny a dovede nás až k novému roku.
Úvahy o možnostech lidského poznání najdeme v řadě Čapkových textů. Ale v noetické trilogii jsou otázky týkající se hranic lidského poznání položeny přímo do centra pozornosti.
V Povětroni Karel Čapek ukazuje, nakolik vlastní osud a osobnost ovlivňuje vidění světa. A tak příběh neznámého letce nechává nad jeho nemocničním lůžkem vyprávět tři různé postavy: jasnovidce, jeptišku a básníka. Vznikají tak tři stejně pravděpodobné příběhy, ale pravda přesto zůstává skryta...
Účinkuje: Igor Bareš
Rozhlasová úprava: Jan Němec
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2018.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.