Karel Čapek: Marsyas čili Na okraj literatury

25. prosinec 2018

Osobité studie tzv. okrajových literárních žánrů shrnul Karel Čapek do své knihy Marsyas čili Na okraj literatury. Pořad podle této často citované knihy připravila roku 1978 Dagmar Hubená. Účinkují Otakar Brousek, Růžena Merunková, Milan Neděla a režisér Josef Červinka. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Aktivní zájem Karla Čapka o nejrozmanitější literární žánry je patrný z celého jeho díla. Zvláštní pozornost věnoval i tzv. okrajovým či pokleslým žánrům, jako jsou například kalendářové čtení, červená knihovna, detektivky a nejrozmanitější novinářské útvary. Neomezoval se jen na písemnou formu, zabýval se také všemi sférami lidové či zlidovělé slovesnosti, jako jsou říkanky, pořekadla, přísloví, pohádky atd. Jeho osobité studie najdeme pak v knize Marsyas čili Na okraj literatury, teoretické znalosti tvořivě uplatňoval v celé své tvorbě.

Účinkují: Otakar Brousek, Růžena Merunková, Milan Neděla a Josef Červinka

Připravila: Dagmar Hubená
Režie: Josef Červinka
Natočeno v roce 1978.

autor: Dagmar Hubená
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.