Kakánie Forever

Zánik Rakouska-Uherska v rakouské literatuře. Monarchie je mrtva, ať žije monarchie! Rozpad soustátí, jistoty, snu očima Stefana Zweiga, Roberta Musila, Josepha Rotha a dalších.

Pořad přibližuje atmosféru v nové rakouské republice po rozpadu habsburské monarchie skrze ukázky z díla známých i zapomenutých rakouských prozaiků a dramatiků. Na zánik monarchie a odjezd císařského dvora ze země vzpomíná například Stefan Zweig v autobiografii „Svět včerejška“ a Robert Musil tomuto „světu“ dává jméno: Kakánie. Pocit ztráty hodnot po roce 1918 přispěl u řady autorů k nostalgickému pohledu na minulost a posílil tvorbu mýtu o starých dobrých časech za Habsburků.

Účinkují: Václav Bahník, Jaroslav Krejčí, Petr Kubes a Jan Ťoupalík

Připravily: Sabine Eschgfällerová a Veronika Opletalová
Režie: Tomáš Soldán

Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu.

autoři: Veronika Opletalová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.