Blatné Vánoce. Ve speciálním programu představíme jednoho z nejvýraznějších českých básníků

V roce 1919 zažili manželé Lev a Zdenka Blatní výjimečné svátky. Ke štědrovečerní večeři totiž usedali s třídenním miminkem. A výjimečné svátky s Ivanem Blatným máme o sto let později na Vltavě. Jednoho z nejvýraznějších českých básníků, překladatele a člena umělecké Skupiny 42 představíme v celé řadě archivních i premiérových pořadů.

VYBÍRÁME Z PROGRAMU:

13. 12. - 27. 12. / 18:30
Četba na pokračování
Martin Reiner: Básník

21. 12. / 11:30

Zde píšu a nemohu jinak...
Pásmo z exilové básnické tvorby Ivana Blatného.

22. 12. / 17:00
Věci. Tyto věci /PREMIÉRA/
Skupina 42 v úryvcích z deníků, ve vzpomínkách, v poezii jejích členů a komentářích přátel.

22. 12./ 20:00
Přítel je kdesi tam…
Literární pásmo o osudovém přátelství Jiřího Ortena a Ivana Blatného.

24. 12. / 10:00
Modré a ledové
Literárně-hudební pásmo z vánočních motivů v básnickém díle Ivana Blatného.
Účinkují Kamila Drtilová, Ondřej Brousek a Viktor Preiss.

24. 12. / 14:30
Ivan Blatný: Píšeš krásně, a já žehrám /PREMIÉRA/
Z vánočních próz a korespondence Ivana Blatného a Josefa Kainara připravil Ludvík Němec.

24. 12. / 23.00
J. J. Ryba: Česká mše vánoční
Nahrávka z roku 1966. Zpívají Jaroslava Vymazalová, Marie Mrázová, Beno Blachut Zdeněk Kroupa a Český pěvecký sbor, sbormistr Josef Veselka.

25. 12. / 17:00
Já nejsem ztracen, vždycky nalezen...
Novinář a publicista David Vaughan se pokusil sestavit ze střípků svědectví mozaiku, která by podala obraz nevšedního života básníka, mnohými považovaného za ztraceného.

26. 12. / 15.00
Karel Gott: Vánoce ve zlaté Praze
Legendární gramofonová deska z roku 1969, která mnohým z nás prosvětlovala Vánoce v normalizačním bezčasí, obsahuje české i světové koledy a duchovní skladby, a jejíž šelestění jistě rádi omluvíte.

26. 12. / 17:00
Po stopách Ivana Blatného aneb Melancholické procházky Brnem a okolím
Brnem a okolím. Se spisovatelem Martinem Reinerem, autorem knihy Básník - Román o Ivanu Blatném, procházíme místy básníkova života.

V nedělním Souzvuku 22. prosince uvádíme premiéru textů zmíněné Skupiny 42 – jejich deníky i vzpomínky a poezii jejích členů a přátel. Pořad nazvaný „Věci. Tyto věci“. V Brně, tedy v Blatného rodišti, vznikla i půlhodinka složená z jeho vánočních textů a korespondence s Josefem Kainarem, kterou bude číst Michal Isteník a Martin Siničák. K poslechu bude na Štědrý den v odpolední povídce.

…a začít strojit, utřít prach. Cukroví voní na mísách.

Z rozhlasového archivu jsme navíc zařadili spoustu dalších pořadů, díky nimž nahlédneme na Ivana Blatného nejenom jako na umělce, ale také jako na člověka s dost nelehkou životní cestou.

Ivan Blatný, 40. léta, Praha

Vánoční tématika pochopitelně prostoupí také všechny hudební pořady. Každé sváteční ráno nabídneme mimořádné záznamy tematických koncertů například z Německa, Finska, Lotyšska nebo Česka. Během dne pak evropskou vánoční hudbu uslyšíme v pořadech Pasáže či Staří mistři. Česká mše vánoční – tentokrát na vynikající nahrávce z roku 1966 – neodmyslitelně patří k samotnému Štědrému večer a nabídneme ji od 23.00. Kromě velkého množství klasické hudby připravujeme několik pořadů, reflektujících vánoční hudbu v jiných žánrech – v jazzu, world music i popu. Příznivce zvukových experimentů pak uspokojí sváteční Radioateliér.

Nejnovější články

Stránky