Ivan Blatný: Nad městem letěly šaškovy střevíce

25. prosinec 2019

Literárně-hudební pásmo z básní a dopisů brněnského básníka Ivana Blatného ze 40. let poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Když v roce 1948 opustil Ivan Blatný tehdejší Československo a požádal o politický azyl ve Velké Británii, policie při prohlídce v jeho bytě zabavila rodinné fotografie i rukopisy jeho básní. Krabice s písemnostmi získal po úředním uzavření případu tehdejší pracovník pedagogické fakulty brněnské univerzity Jiří Rambousek a ty mohly být vydány teprve až po roce 1990. V jednom svazku vyšly dokumenty, korespondence a vzpomínky, ve druhém Blatného básně, především čtyři sbírky vydané do autorovy emigrace: Paní Jitřenka, Tento večer, Hledání přítomného času.

A také Melancholické procházky, dvaačtyřicet básní, psaných jako by v rytmu chůze, skutečných potulek městem i jeho periferií. Verše vydal Ivan Blatný v roce 1941, lze tedy předpokládat, že vznikaly v době jeho korespondence s přítelem, jen o pár měsíců starším básnickým druhem, Jiřím Ortenem. Prolnutím obou druhů textů z této doby teprve promlouvá tvůrce, muž hledající.

Účinkují: Lukáš Hlavica, Jaroslav Plesl a Zdeňka Sajfertová

Připravila: Milena M. Marešová
Režie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2015.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?