Ivan Blatný: Nad městem letěly šaškovy střevíce
Literárně-hudební pásmo z básní a dopisů brněnského básníka Ivana Blatného ze 40. let poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Když v roce 1948 opustil Ivan Blatný tehdejší Československo a požádal o politický azyl ve Velké Británii, policie při prohlídce v jeho bytě zabavila rodinné fotografie i rukopisy jeho básní. Krabice s písemnostmi získal po úředním uzavření případu tehdejší pracovník pedagogické fakulty brněnské univerzity Jiří Rambousek a ty mohly být vydány teprve až po roce 1990. V jednom svazku vyšly dokumenty, korespondence a vzpomínky, ve druhém Blatného básně, především čtyři sbírky vydané do autorovy emigrace: Paní Jitřenka, Tento večer, Hledání přítomného času.
A také Melancholické procházky, dvaačtyřicet básní, psaných jako by v rytmu chůze, skutečných potulek městem i jeho periferií. Verše vydal Ivan Blatný v roce 1941, lze tedy předpokládat, že vznikaly v době jeho korespondence s přítelem, jen o pár měsíců starším básnickým druhem, Jiřím Ortenem. Prolnutím obou druhů textů z této doby teprve promlouvá tvůrce, muž hledající.
Účinkují: Lukáš Hlavica, Jaroslav Plesl a Zdeňka Sajfertová
Připravila: Milena M. Marešová
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2015.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.