Modré a ledové. Literárně-hudební pásmo z vánočních motivů v básnickém díle Ivana Blatného
Až na malé výjimky představují Vánoce (a dny jejich očekávání) v Blatného díle údobí kouzelných až pohádkových jevů, kdy se i věci nejvšednější halí do magického a svátečně napjatého – ale též pro tohoto básníka příznačně melancholického – oparu. Verše v podání Kamily Drtilové, Ondřeje Brouska a Viktora Preisse poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Ještě v Anglii, v pokojích psychiatrických zařízení, které byly od roku 1954 jeho trvalým útočištěm, vyvolával básník Ivan Blatný ve svých básních ztracený ráj dětství. A snad víc než kterýkoli jiný český básník vracel se opakovaně k období adventu a vánočních svátků.
Blatného jedinečná obrazotvornost se právě v těchto básních jeví uplatněna v celé své nezbadatelnosti a jejich půvab spočívá také v tom, že odhalují jeho schopnost čistého okouzlení, jaké bývá přiznáváno pouze dětem.
Účinkují: Kamila Drtilová, Ondřej Brousek a Viktor Preiss
Připravil: Petr Adámek
Režie: Petr Mančal
Svoje skladby hraje na klavír Nils Frahm.
Natočeno v roce 2016.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.