Modré a ledové. Literárně-hudební pásmo z vánočních motivů v básnickém díle Ivana Blatného

24. prosinec 2019

Až na malé výjimky představují Vánoce (a dny jejich očekávání) v Blatného díle údobí kouzelných až pohádkových jevů, kdy se i věci nejvšednější halí do magického a svátečně napjatého – ale též pro tohoto básníka příznačně melancholického – oparu. Verše v podání Kamily Drtilové, Ondřeje Brouska a Viktora Preisse poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Ještě v Anglii, v pokojích psychiatrických zařízení, které byly od roku 1954 jeho trvalým útočištěm, vyvolával básník Ivan Blatný ve svých básních ztracený ráj dětství. A snad víc než kterýkoli jiný český básník vracel se opakovaně k období adventu a vánočních svátků.

Blatného jedinečná obrazotvornost se právě v těchto básních jeví uplatněna v celé své nezbadatelnosti a jejich půvab spočívá také v tom, že odhalují jeho schopnost čistého okouzlení, jaké bývá přiznáváno pouze dětem. 

Účinkují: Kamila Drtilová, Ondřej Brousek a Viktor Preiss

Připravil: Petr Adámek
Režie: Petr Mančal
Svoje skladby hraje na klavír Nils Frahm.

Natočeno v roce 2016.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.