Martin Reiner: Básník

27. prosinec 2019

Byl jednou z nejzářivějších hvězd české poezie – a pak jako by ho navždy spolkla černá díra. Ivan Blatný, hlavní hrdina biografického románu Martina Reinera Básník. Kniha, která získala většinu českých literárních cen, zachycuje pohnutý život básníka Ivana Blatného – od zářivého mládí v meziválečném Brně až po těžký život v anglickém exilu. V podání Vladimíra Krátkého poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Málokterá kniha byla v českém literárním světě tak dlouho a tak napjatě očekávána jako román Básník. O tom, že Martin Reiner píše knihu o Ivanu Blatném, se vědělo už od počátku tisíciletí. Když objemný román v roce 2014 konečně vyšel, v závěrečné autorské poznámce jsme si mohli přečíst Reinerovo upřesnění:

Čtěte také

„Tento román jsem začal psát v roce 2000, ale materiály k Ivanu Blatnému shledávám a shromažďuji od roku 1986. V roce 2002 jsem práci přerušil s pocitem, že za daného stavu literární způsobilosti a znalosti faktů nejsem schopen svůj úkol uspokojivě dokončit. Znovu jsem se ke knize vrátil až na podzim 2009. Netajím, že jde o koláž svého druhu; naopak takový byl v posledku autorský záměr. Párkrát jsem vědomě malinko ‚pohnul časem‘ dopředu nebo dozadu, ale nikdy nešlo o zvlášť důležité momenty. Fabuloval jsem výlučně v mantinelech možného.“

03386946.jpeg

Rozhlasová adaptace tohoto dokumentárního románu princip koláže přijímá, nesoustřeďuje se jen na osudy Ivana Blatného, ale snaží se být jakousi freskou brněnského literárního světa od třicátých až do padesátých let minulého století.

Účinkuje: Vladimír Krátký

Vybral a pro rozhlas upravil: Ludvík Němec
Režie: Zdeněk Kozák
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší a Michal Zelinka
Natočeno brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2016.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.