UDÁLOST

Beethovenský rok na Vltavě. Jak si budeme připomínat 250 let od narození skladatele?

Rok 2020 je v hudebním světě rokem zásadním – před 250 lety se v Bonnu narodil vídeňský klasik Ludwig van Beethoven.

Koncerty, operní představení, interaktivní výstavy, jedinečné hudební projekty po celém světě – všechny tyto události se letos pojí se jménem Ludwiga van Beethovena.

Vltava zahájila rok skladatelova výročí speciálem Mozaiky. Poslechněte si výběr z Beethovenových děl, která komentoval hudební redaktor Jindřich Bálek.

Vladimír Franz o Beethovenovi:

250 let od narození tohoto génia hudební historie se letos odráží v dramaturgii snad každé hudební instituce jak u nás, tak ve světě. Centrem oslav narozenin tohoto vídeňského klasika je sice rakouská metropole, ale rok výročí skladatele ovlivnil repertoár i českých interpretů, orchestrů a hudebních festivalů. Český rozhlas Vltava nabídne posluchačům bohatý beethovenský program.

Portrét Ludwiga van Beethovena (autor Lionello Balestrieri)

Ve vltavském vysílání se posluchači můžou těšit na celou řadu archivních materiálů i mimořádných přímých přenosů s beethovenskou tematikou z celého světa. Jednou z nejzajímavějších tuzemských akcí začátku roku bude společný koncert České filharmonie s klavíristou Rudolfem Buchbinderem a dirigentem Tomášem Netopilem, který Vltava odvysílá živě 28. února.

K oslavám skladatelova výročí se v průběhu roku připojí téměř všechna naše přední komorní tělesa i orchestry a Beethoven nebude samozřejmě chybět ani na Pražském jaru, ze kterého připravujeme téměř dvě desítky přenosů a záznamů.

Notový zápis Měsíční sonáty, 1801

Hlavním městem hudby roku 2020 je Vídeň, kde Beethoven žil 35 let a je zde i pochován. A právě Vídeň nabídne rozsáhlý program v rámci beethovenských oslav. Speciální hudební akce věnované skladateli nabídnou zásadní instituce jako Musikverein, Wiener Staatsoper nebo Wiener Konzerthaus.

Vídeň bude také dějištěm projektu s názvem Beethoven 250 Music Festivals, který zahrnuje festival vokální, orchestrální a koncertní série věnované skladatelově hudbě.

Orchestre Révolutionnaire et Romantique, orchestr, který založil Sir John Eliot Gardiner specializující se na hudbu Beethovena a jeho současníků uvede v roce svého 30. výročí založení a 250. výročí skladatelova narození komplet Beethovenových symfonií.

Čtěte také

Vskutku světový beethovenský projekt s názvem „All Together: A Global Ode to Joy“ chystá Vídeňský rozhlasový symfonický orchestr s dirigentkou Marin Alsop. Ti během celého roku provedou Beethovenovu Devátou na pěti kontinentech společně s devíti renomovanými partnerskými orchestry. V rámci každého představení bude Óda na radost přeložena do lokálního jazyka.

Dalším z projektů, které odkazují k dílu skladatele, je projekt iniciovaný bonnskou klavíristkou Susanne Kessel, která oslovila hudební skladatele různých žánrů, aby složili klavírní skladbu odkazující se k Beethovenovi. Dala jich dohromady symbolicky 250 a premiéru budou mít v místě rodiště skladatele – v německém Bonnu.

Kristýna Šrámková

Nejnovější články