Ilja Hurník: Seance. Když jeden přísně nevědecký experiment způsobí setkání velikánů ze světa hudby

19. prosinec 2020

Ve svých rozhlasových hrách se skladatel a spisovatel Ilja Hurník nechával většinou inspirovat hudbou. Stejně je tomu i v dramatu Seance. Hra líčí s humorem a fantazií průběh poněkud zvláštního experimentu, díky němuž se hudební historik v podání Marka Ebena setkává s velikány hudby – třeba s Janem Jakubem Rybou nebo Ludwigem van Beethovenem. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: hudební historik (Marek Eben), kantor Ryba (Petr Kostka), profesor Czerny (Vlastimil Brodský), Monsieur Turpin (Otakar Brousek st.), paní Berliozová (Gabriela Vránová), Beethoven (Josef Somr), Euterpé (Jiřina Jirásková) a seržant Brown (Alois Švehlík)
Dramaturgie: Pavel Minks
Hudba: Ilja Hurník
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 1998
autoři: Klára Novotná , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.