Rozhlasový Beethoven. Tři prosincové Taktovky vybírají z bohatého beethovenského repertoáru SOČRu

26. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slavnostně s Beethovenem

K beethovenským oslavám na Vltavě se nelze nepřipojit také v Taktovce. Tematický seriál přináší pestrý výběr skladatelovy orchestrální hudby v podání rozhlasových symfoniků. Vysíláme 12., 19. a 26. 12., vždy v 16.30.

V první Taktovce, kterou by bylo možné nazvat „(anti)hrdinové v Beethovenových předehrách“, zazní ouvertura k baletu Stvoření Prométheova (historický snímek z 50. let s Aloisem Klímou), Coriolan (diriguje Daniel Raiskin) a tzv. Leonora I – předehra psaná pro neuskutečněné pražské provedení jediné Beethovenovy opery (SOČR řídí Josef Hrnčíř).

Ve druhém dílu série si nejprve se SOČRem a Vladimírem Válkem zatančíme několik Beethovenových Contredansů a zjistíme, kde se vzalo téma k finále jeho Eroiky.

Devátá symfonie se nám sice do pořadu nevejde, ale necháme skladatele popustit uzdu fantazii a poslechneme si alespoň tzv. „Malou Devátou“: Fantazii pro klavír, sbor a orchestr (s tématem rané písně Gegenliebe, v němž nelze neslyšet prototyp Ódy na radost) přednese Ivan Klánský, Pěvecký sbor Československého rozhlasu v Praze a SOČR pod taktovkou Jaroslava Krombholce.

Čtěte také

Ve třetí Taktovce se pak dozvíme, jak Beethoven dirigoval, a poslechneme si dva revoluční kusy, které vznikly v rozmezí plného čtvrtstoletí: Menuet (de facto ovšem již plnokrevné beethovenské scherzo) z První symfonie (čerstvá nahrávka z živého vystoupení SOČRu s šéfdirigentem Alexandrem Liebreichem) a Velkou fugu pro smyčcové nástroje (řídí Josef Hrnčíř).

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.