Beethoven jako nadčasový soundtrack
Klapka přispěla k beethovenskému výročí cyklem, který ve třech adventních nedělích roku 2020 zavedl vltavské posluchače do filmového světa za doprovodu hudby Ludwiga van Beethovena. Filmaři využívají skladatelovu hudbu napříč žánry a často na místech, kde by ji divák nečekal. Některé z filmů v pořadu představí Kristýna Šrámková.
Co mají společného Gary Oldman a Ed Harris? Oba si v životopisných snímcích zahráli roli Ludwiga van Beethovena. Nejen jeho tvorba, ale i samotný život, který byl pravým romantickým hrdinou se ukázal, jako ideální látka ke zfilmování a to navíc s autentickým soundtrackem! První ze tří dílů Klapky reflektuje výběr z filmů a dokumentů, které o skladateli vznikly.
Podle mezinárodní filmové databáze IMDB je počet snímků, kde se objevuje některá z Beethovenových skladeb, tisíc šest set dvacet! Filmové scény doplňují jak notoricky známá díla (Óda na radost, Sonáta Měsíčního svitu), tak ukázky z méně známých skladeb (Smyčcový kvartet cis moll op. 131), které filmovým divákům rozšiřují obzory ve skladatelově tvorbě.
Čtěte také
Mezi filmy nebude chybět kultovní Kubrickův Mechanický pomeranč, Králova řeč, Poslední kvartet nebo Muž, který nebyl. A prostor dostanou i nová pojetí a úpravy Beethovenových skladeb z filmů Warrior (Mark Isham) nebo netflixovského seriálu La Révolution (Saycet).
Beethovenské Klapky si můžete naladit od 6. prosince tři neděle za sebou, vždy od 16:30.
Související
-
Jan Blahoslav Kozák: Ludvík van Beethoven po 120 letech. Rozhlasová přednáška z roku 1947
Rozhlasová přednáška profesora dějin filozofie z roku 1947, napsaná při příležitosti výročí Beethovenovy smrti.
-
SOČR hraje Beethovena. Výběr z nahrávek Symfonického orchestru Českého rozhlasu
Výběr z beethovenských nahrávek Symfonického orchestru Českého rozhlasu jako pozvánka k zahajovacímu koncertu nové sezony „Slavnostně s Beethovenem“.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.