Jan Blahoslav Kozák: Ludvík van Beethoven po 120 letech

28. listopad 2020

Rozhlasová přednáška profesora dějin filozofie z roku 1947, napsaná při příležitosti výročí Beethovenovy smrti. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Tomáš Pavelka
Připravil: Jindřich Bálek
Hudba: Vít Vencl
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 28. 11. 2020

Letos v prosinci si budeme připomínat 250 let od narození Ludwiga van Beethovena. Na sklonku listopadu toto výročí předjímáme esejem profesora dějin filozofie, politika a duchovního Jana Blahoslava Kozáka (1888–1974), který v rozhlasové přednášce roku 1947 představil Ludwiga van Beethovena jako tvůrce i jako člověka.

„Tato hudba je poselstvím od člověka k člověku a každý takt poselství stojí zato – jinak by Beethoven mlčel. Je krásná, ale jejím cílem není požitek smyslů. Milujeme ji právě proto, že nikdy neučinila ústupek líbivosti. Tato hudba je cestou na výšiny; stále se vzpíná k něčemu, co je více než vy a dokonce více než Beethoven sám.“

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?