Jan Blahoslav Kozák: Ludvík van Beethoven po 120 letech

28. listopad 2020

Rozhlasová přednáška profesora dějin filozofie z roku 1947, napsaná při příležitosti výročí Beethovenovy smrti. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Tomáš Pavelka
Připravil: Jindřich Bálek
Hudba: Vít Vencl
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 28. 11. 2020

Letos v prosinci si budeme připomínat 250 let od narození Ludwiga van Beethovena. Na sklonku listopadu toto výročí předjímáme esejem profesora dějin filozofie, politika a duchovního Jana Blahoslava Kozáka (1888–1974), který v rozhlasové přednášce roku 1947 představil Ludwiga van Beethovena jako tvůrce i jako člověka.

„Tato hudba je poselstvím od člověka k člověku a každý takt poselství stojí zato – jinak by Beethoven mlčel. Je krásná, ale jejím cílem není požitek smyslů. Milujeme ji právě proto, že nikdy neučinila ústupek líbivosti. Tato hudba je cestou na výšiny; stále se vzpíná k něčemu, co je více než vy a dokonce více než Beethoven sám.“

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.