Richard Wagner: Pouť za Beethovenem

19. prosinec 2020

Drobná epizoda ze života mladého Richarda Wagnera. V hlavních rolích Ondřej Vetchý, Václav Vydra a Josef Somr. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Bernard Da Costa
Osoby a obsazení: Wagner (Ondřej Vetchý), Angličan (Václav Vydra), Beethoven (Josef Somr), domovník (Gaston Šubert) a hostinský (Antonín Molčík)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Daniela Gothová
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 1997

Rozhlasovou hru Pouť za Beethovenem napsal francouzský dramatik Bernard da Costa podle útlé novelky Richarda Wagnera. Ten v ní popsal svou fiktivní cestu za Beethovenem, s nímž se jako začínající mladý skladatel velmi toužil setkat a probrat s ním své názory na hudbu a hudební kompozici.

Na cestě za velkým skladatelem, kterou Wagner podstoupí pěšky ze severního Německa až do Vídně, ho vytrvale pronásleduje amatérský hudebník z Anglie. I on směřuje za Beethovenem a vytoužené setkání Wagnerovi nakonec málem znemožní.

Hru režíroval Vlado Rusko, který do trojlístku hudebníků obsadil skvělé herce – Ondřeje Vetchého, Václava Vydru a Josef Somra.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.