Lewis Lockwood: Beethoven: Hudba a život

18. prosinec 2020

Kamil Halbich čte z knihy předního amerického muzikologa. Lewis Lockwood nechává v brilantním portrétu nejznámějšího světového skladatele prolínat svá líčení o Beethovenově životě a díle a zasazuje je do jejich historického a uměleckého kontextu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Kamil Halbich
Připravil: Jindřich Bálek
Překlad: Marie Frydrychová
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 16. 12. 2020

Kniha psaná pro širokou čtenářskou obec ukazuje, jak Beethovenovo rozsáhlé velkolepé dílo odráží jeho mocnou uměleckou individualitu i zásadní estetické, filozofické a politické proudy své doby.

Pro vltavskou Dopolední četbu vybíráme kapitolu, která se vztahuje k počátkům skladatelovy umělecké i životní dráhy, k mládí Ludwiga van Beethovena, prožitému v jeho rodném městě Bonnu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.