Beethoven Reimagined

15. prosinec 2020

Úpravy děl Ludwiga van Beethovena v podání Národního velšského orchestru BBC a dirigenta Yaniva Segala. Poslechněte si recenzi Jozefa Červenky

(…) Tretie dielo novinky je rozhodne najzaujímavejšie. Volá sa Beethoven 9, symfonický remix a jeho autorom je Gabriel Prokofiev, vnuk Sergeja Prokofieva. Ide o skutočne radikálny a nápaditý pokus – Prokofiev upravil finále Beethovenovej 9. symfónie, rozdelil ho na osem častí a pomocou orchestrálnych, manipulovaných vokálnych a elektronických prvkov vytvoril svojbytné a fascinujúce dielo v podobe strhujúcej zmesi modernizmu, minimalizmu, hiphopu, arabských motívov, baroka, housu a elektroakustiky. Beethovena tu často treba dešifrovať, objavuje sa v útržkoch a rytmických detailoch. Opusu však nechýba beethovenovská pointa: Prestissimo s kvapkou súčasnej spochybňujúcej skepsy. Výkon Velšského národného orchestra BBC pod taktovkou Yaniva Segala je solídny a dirigent bez zaváhania preukázal schopnosť efektívne pracovať v značne rozdielnych skladateľkých poetikách. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Naxos.

autoři: Jozef Červenka , Daniel Jäger
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.