Anna Beata Háblová: Objetí

15. srpen 2024

Nedávno jsem viděla už čtyři roky starý dokumentární film Země medu z prostředí vybydlené vesnice v syrové přírodě makedonských hor. Je příběhem o ženě, která se živí sběrem medu divokých včel. Nemá děti, ale žije se svou nemocnou matkou. Do poklidného života hlavní hrdinky Hatizde, celkem smířené se stavem věcí, ale vtrhne přistěhovavší se kočovná rodina, která brzy začne Hatizdino chovatelství napodobovat.

Hatizde jim zezačátku radí, aby si od včel brali jen půlku medu a druhou jim nechali, aby mohly včely přežít. Otec rodiny ale kvůli potřebě vyššího výdělku Hatizdiných rad nedbá, a tak v lokálním měřítku dochází ke kolizi dosud fungujícího systému.

Čtěte také

Tento film se mi jevil jako trefná metafora fungování celého světa. Vyváženost toho, co si člověk z přírody bere a co ji nechává, jako by byla klíčem k celkové harmonii a udržitelnosti života na zemi. Když v globálním měřítku překročíme určitou hranici a nenecháme přírodě prostor a čas na to, aby se zregenerovala, nelze se pak divit hroutícím se ekosystémům.

Co mě ale na filmu zasáhlo ještě víc, je vztah Hatizde a její matky. V prostředí, kde není elektřina ani tekoucí voda, nemají tyto ženy nic jiného než jedna druhou. Moment, kdy Hatizde obejme svojí mámu, která už sice nemá chuť k jídlu, ale objetí v ní nastartuje evidentní radost ze života, je přenádherný. V objetí se dá shrnout všechno, co je na vztazích nejkrásnější. Něhu, laskavost, odpuštění, cit.

Čtěte také

Nejkrásnější vzpomínky z dětství mám ty, kdy mě moje máma objímala, a stejně tak největší štěstí zažívám, když objímám i svojí dceru. Maminka mě stejně jako mé čtyři sourozence vedla k hudbě s myšlenkou na to, aby nás hudba kultivovala a vychovávala k citu. Když se na to ale podívám zpětně, tak to, co ve mně empatii rozvíjelo nejvíc, byla právě její náruč.

Koneckonců, o objímání existuje celá řada studií, podle kterých tato činnost vyplavuje oxytocin, zmírňuje stres, snižuje krevní tlak, buduje sebevědomí a dokonce posiluje imunitní systém. Líbí se mi i dvojznačnost slova objetí. Jako by se objímáním dalo i objet – vyhnout se překážkám a těžkostem.

Čtěte také

Přemýšlím nad tím, jestli může být objímající i architektura. Nedávno jsem zaznamenala projekt rodinného domu s názvem Casa Kwantes v nizozemském Rotterdamu od proslulé kanceláře MVRDV, s celkem střídmou bílou cihlovou fasádou do ulice, ale velice jemnou křivkou směrem do zahrady – objímající olivovník uprostřed pozemku. Koncept, kdy se strom stává středem domu, sice není nijak objevný, v každém případě je jako jeden z možných variant evokující příjemné pocity osvědčený. Architektura může objímat svojí formou – tím, že dává přednost něčemu jinému než sobě, nebo obsahem – vytvářením míst pro setkávání a péči.

Dokument Země medu končí smrtí Hatizdiny matky. Je to moment pro Hatizdi ten nejtěžší. To jediné, co jí nakonec zbývá, je ona sama. V tomto okamžiku jsem si uvědomila, jak je nezbytné být laskavý nejen k druhým, ale také sám k sobě. A to nejen kvůli chvílím, kdy nás ti nejbližší opouští.

autor: Anna Beata Háblová
Spustit audio