Zygmunt Bauman: Poznámky o kultuře. Fragment z knihy Tekutý život polsko-britského sociologa
Konzumerismus v současném kulturním provozu pohledem polsko-britského sociologa Zygmunta Baumana. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Zygmunt Bauman (1925–2017) byl polsko-britský sociolog židovského původu proslulý konceptem tekuté doby, úvahami o konzumerismu a holocaustu. Od konce 60. let po antisemitských čistkách v Polsku odešel do emigrace a byl spjat s britským intelektuálním prostředím.
Ve své knize Tekutý život navazuje Bauman na svou nejznámější publikaci Tekutá modernita. Současná moderní společnost v Baumanově pojetí rezignovala na své sociální základy a stabilní, pevný řád transformovala do měkké a pružné formy ve snaze o maximální otevřenost. Taková společnost ale nedokáže trvale udržet tvar, její podoby jsou krátkodobé a cíle méně angažované, člověk se opírá o minimum jistot.
V kapitole věnované kultuře se Bauman zabývá mimo jiné konzumerismem v dnešním kulturním provozu. V úvodu se ovšem zabývá obecněji kulturou, jejím vznikem, účelem a jejím podhoubím.
Uvádíme v překladu Daniela Korte.
Související
-
Filozof Miroslav Petříček: Sociální sítě jsou obrovská věc, ale zůstal mi zvyk střežit si soukromí
Filozof a pedagog mluví o tom, jak se snaží ze studentů dostat to nejlepší nebo jak velkou hodnotou je přátelství na celý život. Repríza z 30. 9. 2022.
-
Filozof Jan Sokol. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínání ve vltavských Osudech
Jan Sokol patřil k nejvýraznějším českým křesťanským intelektuálům. Lidé si ho můžou pamatovat i jako ministra školství nebo prezidentského kandidáta.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.