Sociální sítě jsou obrovská věc, ale z normalizace mi zůstal zvyk střežit si soukromí, říká filozof Miroslav Petříček

30. září 2022

Filozof a pedagog mluví o tom, jak se snaží ze studentů dostat to nejlepší nebo jak velkou hodnotou je přátelství na celý život. A proč říká anexi Krymu Anschluss?

Připravila: Martina Rasch
Zvukový mistr: Jonáš Rosůlek
Natočeno: 2022

„Můj vztah k sociálním sítím a tím i formám komunikace je velmi napjatý. Člověk si v 70. a 80. letech z dobrých důvodů střežil soukromí, z dnešního pohledu možná až jaksi paranoidním způsobem, ale to byla zdravá reakce organismu po sobě nenechávat žádné stopy. Nenechat si třeba v kapse papírek s telefonními čísly nebo něco takového. Myslím si, že toto je takový habitus, ke kterému jsem se vrátil, protože si uvědomuji, že se přece nebudu svého soukromí zbavovat dobrovolně,“ svěřil se Miroslav Petříček v Momentech.

Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.

Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.