Filozof Jan Sokol. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínání ve vltavských Osudech

23. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Sokol, filozof a vysokoškolský pedagog
0:00
/
0:00

Filozof, překladatel a vysokoškolský pedagog Jan Sokol patřil k nejvýraznějším českým křesťanským intelektuálům. Byl známý díky svému působení v akademické sféře, lidé si ho ale můžou pamatovat i jako ministra školství nebo prezidentského kandidáta. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky ve vltavském cyklu Osudy.

Připravil: Jan Kašpar
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: 2004

Jan Sokol (18. dubna 1936 – 16. února 2021) se ohlížel za svým životem, který prošel mnoha pozoruhodnými proměnami – od řemeslníka až k děkanovi Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a kandidátovi na prezidenta republiky.

Kariéru začal Jan Sokol jako zlatník, pokračoval jako programátor právě začínajících počítačů, na univerzitu a k filozofii se dostal až po změně režimu. Zabýval se hlavně filozofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí. Přednášel na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filozofická témata. V roce 2007 byl vyznamenán Řádem čestné legie Francouzské republiky.

autor: Jan Kašpar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová