Filozof Jan Sokol. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínání ve vltavských Osudech

23. duben 2021

Filozof, překladatel a vysokoškolský pedagog Jan Sokol patřil k nejvýraznějším českým křesťanským intelektuálům. Byl známý díky svému působení v akademické sféře, lidé si ho ale můžou pamatovat i jako ministra školství nebo prezidentského kandidáta. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky ve vltavském cyklu Osudy.

Připravil: Jan Kašpar
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: 2004

Jan Sokol (18. dubna 1936 – 16. února 2021) se ohlížel za svým životem, který prošel mnoha pozoruhodnými proměnami – od řemeslníka až k děkanovi Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a kandidátovi na prezidenta republiky.

Kariéru začal Jan Sokol jako zlatník, pokračoval jako programátor právě začínajících počítačů, na univerzitu a k filozofii se dostal až po změně režimu. Zabýval se hlavně filozofickou antropologií, dějinami náboženství a antropologií institucí. Přednášel na četných českých i zahraničních univerzitách, zejména na evropská a filozofická témata. V roce 2007 byl vyznamenán Řádem čestné legie Francouzské republiky.

autor: Jan Kašpar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.