Vltavský týden s Boženou. Slavíme dvousté výročí narození naší nejznámější spisovatelky
V dětství se s ní nevyhnutelně potkáváme ve školních lavicích, v dospělosti pak její tvář denně vídáme na bankovkách. Božena Němcová je zkrátka nedílnou součástí našich životů. Známe ale opravdu její tvorbu a životní cestu?
Při příležitosti výročí autorčina narození jsme připravili hned několik premiér i řadu archivních titulů. Už 27. ledna začínáme slavit unikátní četbou Babičky. V roce 1952 ji načetla velká herecká legenda Růžena Nasková a poslechnout si ji můžete po dlouhých více než čtyřiceti letech od poslední reprízy.
V týdnu výročí, tedy od 3. února, nabídneme ale i zcela exkluzivní pořady. Každý den se například v cyklu Povídka setkáme s přímo pro Vltavu psanými texty současných českých autorů. Marek Šindelka, Pavla Horáková, Anna Bolavá, Tereza Semotamová a Michal Šanda každý po svém zpracovali „téma“ Božena Němcová, a tak si poslechneme, jak se dá také přistoupit k povinné četbě Babičky, co všechno vypoví vlas Boženy Němcové či jak moc může slavná autorka zasáhnout do vztahu dvou mladých lidí dnes… To vše v podání vynikajících herců jako David Novotný, Zuzana Stivínová nebo Miroslav Táborský.
VÝBĚR Z PROGRAMU
27. 1. / 18:30
ČETBA NA POKRAČOVÁNÍ
Božena Němcová: Babička (1/10)
Vybrané kapitoly v podání Růženy Naskové
od 3. 2. vždy v 14:30
POVÍDKY (PREMIÉRA)
Marek Šindelka: Vlas Boženy Němcové
Anna Bolavá: Výprava na Vyšehrad
Tereza Semotamová: Dívám se z okna a mluvím k Boženě
Michal Šanda: Babička
Pavla Horáková: Přála bych si narodit se znovu za dvě stě let
9. 2. / 17:00
SOUZVUK
Božena Němcová: Nenech si být dlouhý čas! Malý zápisník (PREMIÉRA)
15. 2. / 22:45
SVĚT POEZIE
Jaroslav Seifert: Píseň o Viktorce (PREMIÉRA)
Exkluzivně také přinášíme jedinou větší dosud nepublikovanou písemnost Boženy Němcové. Takzvaný Malý zápisník se nachází v Památníku národního písemnictví a jde o hnědou koženou knížečku o 167 listech. Představuje jakýsi mozaikovitý obraz autorčina života a jejích zájmů kolem doby, kdy vydala Babičku. Do zápisníku nahlédli Václav Maidl a Petr Gojda a připravili Souzvuk s hudbou Jana Trojana. Pořad s názvem Nenech si být dlouhý čas! vysíláme 9. února v 17:00.
Jméno slavné autorky budeme ale skloňovat téměř ve všech řadách – nabídneme i několik premiérových esejů, například od F. X. Šaldy, Josefa Jedličky nebo Milana Uhdeho. A Milan Uhde se představí také s dokumentárním dramatem Jitřenka naší slávy, kde přímo v den výročí, 4. února oslaví Němcovou Věra Galatíková, Karel Höger nebo Luděk Munzar.
Klára Fleyberková
Nejnovější články
-
Božena Němcová jako inspirace. Jak na slavnou literátku nahlédli současní povídkáři?
Ke 160. výročí spisovatelčina úmrtí uvádíme původní povídky, které pro Vltavu napsali Marek Šindelka, Anna Bolavá, Tereza Semotamová, Michal Šanda a Pavla Horáková.
-
Píseň o Viktorce. Seifertovy slavné verše, poprvé vydané ke 130. výročí narození Boženy Němcové
Čtyřhlasá rozhlasová kompozice ze slavné básně, která vyšla poprvé v Československém spisovateli u příležitosti 130. výročí narození Boženy Němcové v roce 1950.
-
Božena Němcová: Nenech si být dlouhý čas! Rozhlasová koláž ze spisovatelčina zápisníku
Jedinou větší dosud nepublikovanou písemností Boženy Němcové je tzv. Malý zápisník uložený v Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově.
-
Božena Němcová: Deset pohádek o svatém Petrovi
Soubor pohádek z Domažlicka, po kterém putují Ježíš a svatý Petr. Texty původně vycházely už za života autorky jako součást chodských pohádek.
-
František Halas: Naše paní Božena Němcová
Archivní nahrávka veršů z klasické sbírky velkého českého básníka první poloviny 20. století a šest částí ze suity Jana F. Fischera Cesta k pramenům.
-
Božena Němcová: Cestou z pouti. Lucie Schneiderová v klasické povídce výjimečné spisovatelky
Co zajímavého se člověku může přihodit, když špatně odbočí a vítr osudu ho zavlaje na nečekaná místa?