Vladislav Vančura: Útěk do Budína. O lásce a nezdařeném manželství studentky a šlechtice
Sedmidílnou četbu na pokračování z románu českého prozaika a dramatika poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Román z roku 1932 prozaika, dramatika a esejisty Vladislava Vančury (1891–1942) vypráví dramatický příběh o lásce a nezdařeném manželství pražské studentky se slovenským šlechticem. Vyprávění je podobně jako Vančurův Konec starých časů (1934) situováno do dvacátých let 20. století.
F. X. Šalda v roce 1932 o knize napsal:
Nové dílo Vančurovo Útěk do Budína po prvé blíží se románu v běžném slova smyslu. Je částečně romaneskní a zajímavé; má churavé a zrůdné duše, podryté a nalomené, které aspoň trochu pitvá, tak toho nahnilého Slováka Tomáše Baránye. (...) Zde zase stojí čas – a to je krásné; k nenasycení krásné.
F. X. Šalda: Šaldův Zápisník
Související
-
Vladislav Vančura: Rozmarné léto. „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným...“
Chladné léto v malých říčních lázních a citová bouře, kterou způsobí v srdcích tří postarších pánů mladičká provazochodkyně.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.