Vinyly frčí! Raritní snímky na gramofonových deskách z rozhlasové fonotéky
Gramofonová deska zažívá nebývalou renesanci, přestože před lety, když mezi hudebními nosiči vládly kompaktní disky, to vypadalo, že její roky jsou spočítané. Dnes se lisují vinyly nové a nové a milovníci kvalitního zvukového záznamu a jeho reprodukce si za nemalé částky kupují nejen desky samotné, ale i dokonalé gramofony a sofistikované reprodukční systémy. Málokdo ví, že rozhlasová fonotéka disponuje rozsáhlým gramoarchivem o několika desítkách tisíc nosičů.
A to zdaleka nejen domácí provenience! Gramofonové desky k nám během sta let existence Českého a Československého rozhlasu putovaly doslova z celého světa. Ze všech evropských zemí, z někdejšího Sovětského svazu, ze Spojených států amerických i odjinud. Jde o unikátní záznamy, které jsou často k dispozici právě na vinylu, ani na internetových platformách ani jinde je nenajdete.
Celý cyklus Poledních koncertů od 7. října tak patří nahrávkám na gramofonových deskách z naší fonotéky. Zastoupeny jsou všechny žánry hudby a navíc v co možná nejširším časovém rozpětí, v jakém vzácné snímky vznikaly. Nejstarší nahrávkou ve výběru tak bude Debussyho Bergamská svita s Walterem Giesekingem z poloviny třicátých let, mezi nejmladšími pak najdeme nahrávky z let osmdesátých; například jedinečný live záznam polského recitálu americké pěvkyně Marilyn Horne, Smetanovu Mou vlast se Slovenskou filharmonií a Zdeňkem Košlerem či třeba scény z opery Porgy a Bess se Simonem Estesem.
Autor cyklu věří, že občasné praskání a šelestění, jež gramofonovou reprodukci sem tam provází, překonáte s nadhledem i zvědavostí. Dostanete tak odměnu v hudbě samotné, v jejích interpretech i v jedinečnosti nahrávek. Připravil a uvádí Vojtěch Babka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.