Věčně bláznivé vedle věčně vznešeného. Mahlerovský týden na Vltavě nabízí sedm koncertů

23. květen 2021

Světec, jeden z největších lidí a umělců nebo autor hudby plné různých klišé, která ale zázračně fungují. Sentimentální a banální komponista. Gustav Mahler během svého života vyslechl od svých kolegů mnohé přívlastky. Jaké vazby ho pojily s těmi, kteří ho respektovali? Byl mezi nimi Arnold Schönberg, Charles Ives nebo také Benjamin Britten či Josef Bohuslav Foerster. Jejich hudbu nabídne mahlerovský týden na Vltavě.

V úterý 18. května je to přesně 110 let od odchodu Gustava Mahlera z tohoto světa. Během Poledních koncertů bude na Vltavě znít Mahlerova hudba symfonická, vokální, ale i komorní. Klavírní kvartet a moll zazní v díle věnovaném hudbě Gustava Mahlera a Josefa Suka, spolu se Sukovým Druhým smyčcovým kvartetem. Vztah Mahlera a Schönberga přiblíží koncert, během kterého zazní Píseň o zemi v Schönbergově úpravě, Mahlera a Brittena propojí Brittenův písňový cyklus Iluminace.

Čtěte také

Symfonická hudba propojí na Vltavě Mahlera s Josefem Bohuslavem Foersterem, který k Mahlerovi choval obdiv, ale neváhal se ozvat, pokud s něčím nesouhlasil. „Ano, je to sprosté. Chtěl jsem tomu. Věčně bláznivé a věčně sprosté má také právo na místo na slunci vedle věčně vznešeného,“ reagoval Mahler na Foersterovu výtku ke svojí Třetí symfonii. Ta zazní vedle Třetí symfonie Foersterovy – kterou Gustav Mahler premiéroval v roce 1896. A všechny cesty vedou k Bachovi. „Jsem jako dítě, které mu sedí u nohou,“ říkal Mahler. Bachova Aria variata v podání Víkingura Ólafssona bude znít vedle poslední symfonické hudby, kterou Mahler napsal.

Spustit audio

Související