Věčně bláznivé vedle věčně vznešeného. Mahlerovský týden na Vltavě nabízí sedm koncertů
Světec, jeden z největších lidí a umělců nebo autor hudby plné různých klišé, která ale zázračně fungují. Sentimentální a banální komponista. Gustav Mahler během svého života vyslechl od svých kolegů mnohé přívlastky. Jaké vazby ho pojily s těmi, kteří ho respektovali? Byl mezi nimi Arnold Schönberg, Charles Ives nebo také Benjamin Britten či Josef Bohuslav Foerster. Jejich hudbu nabídne mahlerovský týden na Vltavě.
V úterý 18. května je to přesně 110 let od odchodu Gustava Mahlera z tohoto světa. Během Poledních koncertů bude na Vltavě znít Mahlerova hudba symfonická, vokální, ale i komorní. Klavírní kvartet a moll zazní v díle věnovaném hudbě Gustava Mahlera a Josefa Suka, spolu se Sukovým Druhým smyčcovým kvartetem. Vztah Mahlera a Schönberga přiblíží koncert, během kterého zazní Píseň o zemi v Schönbergově úpravě, Mahlera a Brittena propojí Brittenův písňový cyklus Iluminace.
Čtěte také
Symfonická hudba propojí na Vltavě Mahlera s Josefem Bohuslavem Foersterem, který k Mahlerovi choval obdiv, ale neváhal se ozvat, pokud s něčím nesouhlasil. „Ano, je to sprosté. Chtěl jsem tomu. Věčně bláznivé a věčně sprosté má také právo na místo na slunci vedle věčně vznešeného,“ reagoval Mahler na Foersterovu výtku ke svojí Třetí symfonii. Ta zazní vedle Třetí symfonie Foersterovy – kterou Gustav Mahler premiéroval v roce 1896. A všechny cesty vedou k Bachovi. „Jsem jako dítě, které mu sedí u nohou,“ říkal Mahler. Bachova Aria variata v podání Víkingura Ólafssona bude znít vedle poslední symfonické hudby, kterou Mahler napsal.
Související
-
Polyfonní mystika v podání belgického Ensemble Huelgas rozezněla Pražské jaro
Jednou z dominant letošního Pražského jara bylo vystoupení belgického Ensemble Huelgas pod vedením Paula Van Nevela.
-
Má vlast v podání Collegia 1704 zahájila Pražské jaro 2021. Poslechněte si záznam přímého přenosu
Poslechněte si záznam přímého přenosu ze Smetanovy síně Obecního domu. Uvádí Jan Budař.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?