Stáří vpřed. Příběhy autorů i interpretů, kteří uměli uchovat dobré víno až do konce

27. říjen 2024

Hudební historie má ráda mladé tvůrčí génie a zázračné děti u klavíru, ale na moudrost a hloubku stáří občas zapomíná. Přitom mnozí autoři svou pravou jiskru našli až po padesátce a je nemálo muzikantů, kteří si uchovali pružnost těla klidně do osmdesáti let a přidali k ní nadhled a prožitou zkušenost toho, že jsou na světě i důležitější věci než vyprodané sály. Stáří jako devíza a ctnost je námětem Poledních koncertů, které uvádí Michaela Vostřelová od 21. října 2024.

Britský skladatel Ralph Vaughan Williams zkomponoval první symfonii po čtyřicítce, klavírista Arthur Rubinstein hrál velké koncerty ještě v šestaosmdesáti a dirigent Herbert Blomstedt to za všechny shrnul názorem, že odchod do důchodu není otázkou věku: „Hudbu miluji tak moc,“ říká, „že prostě nemůžu odejít. Pořád je tady něco nového, co se chci naučit.“ V Poledních koncertech tohoto týdne tedy nezazní nic o ujíždějícím vlaku nebo neschopnosti jít s dobou. Právě naopak.

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.