Svatopluk Klimeš, malíř

16. duben 2018 10:35

Ve své výtvarné práci využívá magický a mytický živel – oheň. S ohněm pracuje ve svých propalovaných malbách a kresbách, ohněm poznamenává fotografie, s živým plamenem vytváří performance.

Stopa ohně v jeho pracích utváří napětí mezi náhodou a autorským záměrem. Výběr ze svých prací – pokaždé jiných – představuje Svatopluk Klimeš v posledním roce sérií velkých autorských výstav se společným názvem Oheň do papíru nezabalíš. Ta s pořadovým číslem III právě probíhá v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Její podstatná část je věnována tématu Osmičkové Česko(slovensko). Malíř se tu ve svých obrazech, objektech a instalacích vyjadřuje se svou příznačnou hravou ironií ke společenským tématům.




-------------------------------------------------------------------

Vizitka se rozhlíží po světě také očima moderátorů. Ti vybírají hosty zpravidla z prostředí, které důvěrně znají a se kterým jsou spjatí svými původními profesemi. Jsou mezi nimi hudebníci, výtvarníci, divadelníci i literáti: hispanistka a překladatelka Blanka Stárková, filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec, bohemista Petr Šrámek, sochař a architekt Jan Trejbal, rozhlasový režisér Radim Nejedlý, hudební publicistka Renáta Spisarová, historička výtvarného umění Michaela Vrchotová nebo Václav Flegl, bývalý dlouholetý sbormistr Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Rozhovory se svými hosty povedou B. Bláhovec, B. Stárková, J. Trejbal, K. Franková, D. Hamr, R. Klusáková, P. Šrámek, R. Nejedlý, M. Vrchotová, R. Spisarová, V. Flegl, D. Čermáková a další

V naprosté většině jsou Vizitky vysílané živě, vítáme dotazy posluchačů na emailové adrese vizitka@rozhlas.cz

Hudba tvoří z celkové plochy pořadu asi jednu čtvrtinu, doplňuje portrét hosta a její výběr plně záleží na něm. Vizitka je tak jedinou výjimkou, kdy Vltava příležitostně překročí své žánrové zaměření. Přínosem jsou překvapivé a pozoruhodné hudební podněty, které se touto cestou mohou k posluchačům dostat. 

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat