Petr Fischer: Nechceme umění prezentovat jako relaxační fitness centrum pro duši a smysly. To by bylo málo
Z osobních setkání i z mnoha emailů, které dostal po svém nástupu do funkce, pro něj vyplynulo, že podíl konzervativnějších posluchačů, kteří lpějí na dosavadní podobě programu, nepřevažuje nad těmi, kteří uvítají změnu.
Mýlil jsem se, když jsem předpokládal, že se 90 procent posluchačů bude obávat příliš ostrého světla, které vpustíme do mramorové svatyně umělecké krásy.
Není to jen můj osobní běh proti mramorové zdi, ale běh s mnoha dalšími lidmi, kteří od Vltavy očekávají větší otevřenost v přístupu k umění a novou perspektivu.
Petr Fischer, šéfredaktor stanice ČRo Vltava, filozof a novinář
Úkol šéfredaktora chápe v otevírání prostoru ostatním včetně posluchačů. „Neprosazuji svou vizi, jak přesně má vypadat program, je pro mě důležitější otisknout do nové Vltavy vnímání světa, které je mi vlastní.“
Vizitky, rozhovory s lidmi, kterým umění proměňuje život. Od 4. září na Vltavě
Nová programová řada dává prostor ke sdílení radostí i pochybností tvůrčího procesu jak samotným umělcům, tak těm, kteří vytvářejí prostředí pro umění příznivé, a to přímou aktivitou nebo intenzivním zájmem. Chceme tuto societu podpořit. V příbězích hostů vltavských Vizitek mohou najít inspiraci také lidé žijící mimo velká městská centra, kteří se mnohdy se svými kulturními zájmy cítí osamoceni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.