Sirény jako umění: Jakub Rataj uvedl skladbu pro 3 megafony, 3 altsaxofony, 2 performery a sirénu

7. říjen 2020

Poslechněte si premiéru nové skladby, kterou doprovází recitace perské poezie.

Koncept / hudba: Jakub Rataj (světová premiéra)
Účinkují:
Jakub Rataj: megafony
Shahab Tolouie: megafon a hlas
Pavel Zlámal (Miroslav Tóth), Michael Jermář, Roman Fojtíček: alt saxofony

Akce se konala ve spolupráci s Českým rozhlasem a Konzervatoří Duncan Centre.

Jakub Rataj

Skladatel Jakub Rataj o své novince prozrazuje: „Asi před dvěma lety jsem během výletu do hor blízko Teheránu potkal malého a očividně velmi chudého chlapce, který si přivydělával prodejem letáků, v mých očích naprosto nezajímavých. Situace ale získala úplně jinou poetiku, když se ukázalo, že ve skutečnosti jde o výtisky starých perských básní. Tento obraz se mi vryl hluboko do paměti a znovu vytanul právě při přemýšlení o sirénách. Zvuk sirény, často vnímaný třeba i nelibě, může v novém kontextu získat naprosto jinou zvukovou a emocionální kvalitu, nasytit frekvence obsahem a provokovat pochopení.“

Jakub Rataj se své novinky zúčastní společně se třemi saxofonisty i jako performer, za netradiční hudební nástroje mu poslouží dva megafony. V perském originále zazní v podání Shahaba Tolouie poezie slavného středověkého básníka Háfize, který je pro Íránce podobně živou ikonou jakou pro nás představuje Shakespeare.

autor: Orchestr Berg

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.