Tři sirény pro tři ženské hlasy. Poslechněte si skladbu Jany Vöröšové

6. leden 2021

Těsně před polednem první lednové středy se ve světové premiéře rozezněla novinka skladatelky Jany Vöröšové v živém přenosu z překrásné secesní budovy karlínského Rozhlasu. Kromě samotné autorky skladby, jsme v roli sirén šlyšeli také Danielu Smutnou a Magdalenu Šmídovou Turchichovou.

Jana Vöröšová

Jana Vöröšová (*1980)

Studovala skladbu na pražské konzervatoři ve třídě prof. Bohuslava Řehoře a na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Václava Riedlbaucha. O cenné zkušenosti ji obohatila roční stáži na Koninklijk Conservatoire Brussel, kde se seznámila nejen s nejmodernějšími technologiemi elektronicky zpracovávaného zvuku, ale i nejrůznějšími analyzačními metodami. Zúčastnila se zde i několika workshopů známých soudobých skladatelů a pravidelně navštěvovala hodiny předních belgických pedagogů (F. Gyselinck, Jan van Landeghem, P. Swinnen). Absolvovala tříměsíční pobyt pod záštitou La Sacem v Paříži. Spolupracuje s umělci různých odvětví. Její skladby byly hrány na festivalech Pražské premiéry (ČR), Festival delle nazioni Citta di Castello (IT), Orfeo (SR), Calliopée (FR), Présences (FR).

Projekt Hudba k siréně se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už často ani nevnímáme. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. Volně přístupné polední akce fungují jako skvělé osvěžení uprostřed všedního dne. Český rozhlas Vltava koncerty vysílá v přímém přenosu a streamuje jako video.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...