Sirény jako umění: Podlehněte lákavému zpěvu múzy Euterpé

2. listopad 2020

Mytické Sirény – okouzlující pěvkyně a dcery múzy tance Terpsichoré – lákají svým neodolatelným zpěvem námořníky ke svému ostrovu, kde jejich lodě ztroskotají na útesech. S Orchestrem Berg máte možnost lákavému zpěvu sirén s rozkoší podlehnout.

Koncept / hudba: Jonáš Starý (světová premiéra)
Účinkují: Anna Romanovská Fliegerová (housle), Helena Vovsová (viola), Helena Velická (violoncello) a Štěpán Hon (bicí).
Akce se koná ve spolupráci s Českým rozhlasem a Konzervatoří Jana Deyla.

Zazněla hudební miniatura skladatele Jonáše Starého s názvem Euterpé pro housle, violu, violoncello, bicí a středeční zkoušku sirén.

Další ze série mikrokoncertů Hudba k siréně se uskutečnil v sále Jana Drtiny na konzervatoři Jana Deyla na Maltézském náměstí v Praze za účasti Anny Romanovské Fliegerové na housle, Heleny Vovsové na violu, Heleny Velické na violoncello a Štěpána Hona na bicí. Dirigoval Ondřej Štochl.

Jonáš Jan Starý

Jonáš Starý (*1995)

Studuje pátým rokem kompozici u Ondřeje Štochla na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Pravidelně navštěvuje kroměřížské kompoziční kurzy Postfest pod vedením Ondřeje Štochla, Petera Grahama, Pavla Zemka Nováka a Alberta Breiera. Se svou první konzervatorijní skladbou získal čestné uznání v soutěži Generace, jeho kompozici interpretoval soubor Konvergence. K hudbě inklinoval od malička, původně poslouchal především metal a rock a do vážné hudby se jako posluchač zamiloval až ke konci základní školy. Ve své tvorbě se zaměřuje především na detail, je mu blízký hudební svět exprese, experimentu a spontaneity.


autor: Orchestr Berg

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?