Sebevědomě se tyčící v zelených kopcích nad centrem Turína. Casa Romano je příkladem špičkové rezidenční architektury italského modernismu
Loni v létě jsem se vypravil již po několikáté do Turína. Tato průmyslová metropole severní Itálie byla v padesátých letech vzkvétajícím centrem modernistické architektury a designu. Jeho příběhy mě tentokrát provedl architekt a historik designu Davide Alaimo, který je autorem objevné publikace pojednávající o turínském nábytkovém designu poválečné éry. Během mého pobytu mě mimo jiné vzal na návštěvu do privátního domu Casa Romano.
Tento originální modernistický dům si v roce 1955 postavil turínský architekt Augusto Romano (1918–2001). Špičkový nábytkový designér a architekt byl v poválečné éře jedním z hlavním představitelů turínského modernismu, i přesto je dnes jeho dílo i v Itálii téměř neznámé. V padesátých letech však realizoval celou řadu obytných budov a privátních interiérů, do kterých na míru navrhoval organicky tvarovaný dřevěný nábytek a další interiérové objekty. Pracoval i pro nábytkářské firmy, například pro ikonickou značku Cassina.
Jeho vlastní dům zůstal dodnes autenticky zachovaným souborným dílem, o který se v současnosti stará Romanova dcera. Bílý třípatrový objekt je korunován nízkou převislou sedlovou střechou a prostornou terasou v posledním patře. Komín, pokrytý červenou mozaikou, je subtilními dráty připevněn na přední straně fasády tak, že tvoří výrazný estetický prvek exteriéru. Představuje elegantní minimalistickou oslavu funkcionalismu se sofistikovanými prvky organické architektury. Toto spojení bývá pro turínskou architekturu tohoto období velmi typické.
Nejzajímavější prvky se však nachází uvnitř domu. Hlavní obytný prostor v prvním patře je rozdělen na dvě výškové úrovně. Zatímco nižší část slouží jako jídelna, na vyvýšené platformě se nachází vestavěné sezení s výtvarně pojatým krbem vyrobeným z tepané mědi. Nechybí ani Romanův autorský nábytek, který je například v podobě jeho vestavěných skříní v jídelně dekorován barevnými smaltovanými úchytkami, jež vyrobila legendární dílna Del Campo.
Zajímavá autorská řešení jsou k vidění také v dalších patrech domu, kam vystoupáme po jednoduchém schodišti s dynamicky ohnutým dřevěným zábradlím. V jedné z ložnic se například nachází abstraktně pojatá tapeta zobrazující siluety stromů, do koupelny zase vstupujeme přes kajutové dveře s oblými rohy. V nejvyšším podkrovním patře si Romano zřídil vlastní ateliér s širokým pásovým panoramatickým oknem. To, stejně jako přilehlá terasa, nabízí překrásný výhled na Turín.
Související
-
Nenápadnou bílou kostku Haus Rabe najdeme v městečku Zwenkau nedaleko Lipska
Haus Rabe na rozlehlé zahradě zakrývají vzrostlé stromy. Dům skrývá důmyslný funkcionalistický interiér plný avantgardní kreativity.
-
Architekt Luigi Caccia Dominioni postavil v Miláně desítky obytných i komerčních budov
Ani dnes po více jak sedmdesáti letech od svého vzniku nestárne. Takové rysy má tvorba legendárního milánského architekta Luigiho Caccii Dominioniho.
-
Vlastní dům výtvarníka Vjenceslava Richtera v Záhřebu vždy sloužil k pořádání výstav
V domě žil výtvarník, architekt a pionýr kinetického a konstruktivistického umění v bývalé Jugoslávii více jak 50 let. Teď je z něj Centrum moderního a současného umění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.