Nadčasový design domu elegantních linií na Piazza Carbonari. Architekt Luigi Caccia Dominioni postavil v Miláně desítky obytných budov
Caccia Dominioni byl mistr elegantních linií, dokázal skvěle propojit modernu s klasikou a svou aktivní stavební činností výrazně ovlivnit architekturu a urbanismus poválečného Milána. Věnoval se architektuře stejně tak jako návrhům nábytku a svítidel pro svou vlastní značku Azucena, kterou založil v roce 1947.
Především během padesátých a šedesátých let postavil celou řadu obytných i komerčních budov po celém Miláně. Všechny jsou typické dokonalými proporcemi a nadčasovými detaily, které vyráběl v dílnách své zmíněné značky Azucena. Je to ale především svébytný rukopis Caccia Dominioniho oscilující mezi obyčejností a výjimečností, jenž propůjčuje jeho projektům nezaměnitelný charakter.
Rezidenční budova stojící uprostřed rozlehlého milánského náměstí Piazza Carbonari představuje jedno z mistrovských děl tohoto kultovního milánského architekta a designéra. Jeho projekty, včetně této obytné budovy z let 1960–1962, vynikají vytříbeným stylem svébytné geometrie. Zdánlivě náhodné pozice oken různých velikostí a hnědě glazovaný keramický obklad vytvářejí z fasády domu abstraktní hru s geometrií. Ostatně právě hnědé nebo tmavě zelené keramické obklady byly nedílnou součástí architektových realizací. V posledním patře budovy se nachází prostorný byt se šikmou střechou a teracovou podlahou. Dekorují ji motivy Dominioniho kamaráda Corrada Corradi Dell'Acquy. Ten pro podlahu luxusního bytu navrhl abstraktní motivy s výjevy z ptačí říše.
Budova na Piazza Carbonari, nabízející z balkonu v posledním patře výhled na mnohé dominanty Milána, je pouze jeden z mnoha dalších sofistikovaných projektů, které Caccia Dominioni v Miláně zanechal. Světově uznávaný, a přesto v dějinách moderní architektury stále podceňovaný architekt zemřel v roce 2016 ve svých 103 let. Do poslední chvíle stále pracoval jak na svých architektonických projektech, tak i návrzích nábytku či svítidel. Značka Azucena vyrábí jeho nesmrtelné produkty, například křeslo Catilina nebo svítidlo Ghisa, dodnes.
Související
-
Vlastní dům výtvarníka Vjenceslava Richtera v Záhřebu vždy sloužil k pořádání výstav
V domě žil výtvarník, architekt a pionýr kinetického a konstruktivistického umění v bývalé Jugoslávii více jak 50 let. Teď je z něj Centrum moderního a současného umění.
-
Visutý objem organicky členěného domu Curry II je pozdním příkladem australského modernismu
Dům Curry II nedaleko Sydney podpírá několik betonových sloupů. Podmanivou architekturu tohoto pozdního příkladu australského modernismu navrhl architekt Bruce Rickard.
-
V meziválečné polské architektuře vyniká dvojice Alfred Düntuch a Stefana Landsberger
Při procházkách historickým centrem Krakova můžete kromě architektury staré stovky let narazit i na špičkové modernistické realizace meziválečné éry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.