Obytná elegance krakovského modernismu. V meziválečné polské architektuře vyniká dvojice Alfred Düntuch a Stefana Landsberger

9. únor 2022

Krakovský funkcionalismus meziválečné éry se ve městě otiskl do desítek originálně navržených nájemních domů, které zde vznikaly především ve druhé polovině třicátých let. V jejich architektuře se propojují vlivy mezinárodního stylu a čistých linií německého Bauhausu s klasicizující monumentálností a dekorativními prvky ve stylu art deca. Mezi několik skvělých architektů, kteří zde v této době pracovali, patří také dvojice Alfred Düntuch a Stefan Landsberger.

Nájemní dům rodiny Aleksandrowiczových v Krakově, architekti Alfred Düntuch a Stefan Landsverger, 1938–1939

V ulici Sereno Fenn'a stojí několik podobných činžovních domů. Alfred Düntuch a Stefan Landsverger zde navrhli nárožní nájemní dům zámožné průmyslnické rodiny Aleksandrowiczových v letech 1938–1939. Se svými ušlechtilými detaily a elegantním vstupním prostorem se řadí k nejlepším příkladům polské obytné architektury třicátých let. Je zkonstruován z betonu a jeho ostrému nároží dominují balkony se stěnami ze skleněných cihel. Ty nejzajímavější prvky se však nacházejí uvnitř. Vstupní prostory architekti ztvárnili s výjimečnou elegancí. Hlavní vchod chrání klasicistně pojatá mříž. Za ní se pak rozléhá prostorná vstupní hala obložená ušlechtilými kamennými deskami a osvětlována integrovaným kulatým svítidlem.

Do samotných bytů se vstupuje přes prosklené dveře, za kterými se nachází schodišťová hala. Teracová podlaha s geometrickými vzory je doplněna kovovým zábradlím s výraznými kruhovými otvory, které elegantně dotváří celý interiér. Ten se celkově vyznačuje jemnými dekorativními prvky, stejně tak jako fasáda domu a demonstruje ústup od přísných forem vrcholného funkcionalismu směrem ke klasicizujícím a organickým tendencím.

Nájemní dům rodiny Aleksandrowiczových v Krakově, architekti Alfred Düntuch a Stefan Landsverger, 1938–1939

Alfred Düntuch a Stefan Landsberger byli v meziválečném Krakově velmi populární. Často jsou jejich domy dekorovány sochařskými figurálními prvky zobrazující lidské postavy nebo zvířata. Alfred Düntuch ještě před válkou stačil emigrovat do Brazílie, kde se stal úspěšným architektem. V São Paulu realizoval obytné budovy organických forem, ve kterých ještě výrazněji rozvinul architekturu měkkého a dekorativního jazyka jeho krakovských předválečných realizací.   

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.