Plav vydává srbské číslo. Měsíčník pro světovou literaturu představuje Davida Albahariho i současnou srbskou poezii
Měsíčník pro světovou literaturu představuje Davida Albahariho i současnou srbskou poezii
Vychází nový Plav věnovaný srbské literatuře od Davida Albahariho po současnou poezii. Překladatelský měsíčník pro světovou literaturu vydává první letošní číslo s názvem Zkusíme to stručně.
Plav je tištěný měsíčník věnovaný světové literatuře. Vychází od roku 2005 a přináší především původní překlady beletrie. Důraz klade na literatury a jazykové oblasti, které nejsou na českém knižním trhu příliš zastoupeny. Postupným prozkoumáváním bližších i odlehlejších míst na literárních mapách se snaží vyvažovat obraz světové literatury u českého a slovenského publika. Reflektuje při tom podstatná témata současnosti, jako je chudoba, rovnoprávnost žen nebo postavení menšin, pojednává o nich ovšem právě prostřednictvím literárních forem.
První letošní číslo je věnováno současné srbské literatuře a stručným formám. Kromě krátkých povídek a fragmentů Davida Albahariho, jednoho z nejslavnějších srbských spisovatelů, jehož knihy zatím v češtině nevyšly, se můžete těšit na obsáhlý a pozoruhodný výběr ze současné srbské poezie v překladu Jakuba Novosada a Pavla Pilcha.
V tematickém eseji Ivana Antiće se dozvíme o návaznosti současných srbských básnířek a básníků na surrealismus. Mezi přeloženými beletristickými texty naleznete například barvité obrazy Jeleny Žugić či básně v próze Bojana Markoviće, které vnášejí do souboru nádech humoru. Spisovatelka Ivana Maksić uzavírá předkládaný výbor aluzí na známou báseň Rudyarda Kiplinga Když.
Srbské číslo bude představeno 5. března od sedmi hodin večer v libereckém Baru Papír. Brzy se také můžete těšit na únorové číslo věnované severoirské poezii, které bude pokřtěno 26. února na Velvyslanectví Irska v Praze. Podrobnosti k novým i starším číslům a aktuality k pořádaným večerům naleznete na webu časopisu.
Související
-
Lana Bastašić o volnosti interpretací, radosti z inspirace a nutnosti zpochybňování mýtů
Chyť toho králíka – nabádá název první česky vydané knihy spisovatelky Lany Bastašić. Ona sama „chytá králíky“ v četbě i překladu podnětných autorů.
-
Co je to umění? Nejvýznamnější východoevropský konceptualista D. Raša Todosijević vystavuje v GHMP
Díla Raši Todosijeviće mohou zájemci zhlédnout na výstavě s názvem Was ist Kunst? v pražském Domě u Kamenného zvonu do 17. září.
-
Tudy jdou Srbové, tudy Chorvati. V bývalé Jugoslávii jsou válečné křivdy stále živé, říká režisér
Jakou práci odvedl po válce v bývalé Jugoslávii Mezinárodní trestní tribunál v Haagu? A jakou roli v tom hrál kriminalista Vladimír Dzuro? I o tom vypráví nový dokument.
Nejposlouchanější
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.