Co je to umění? Nejvýznamnější východoevropský konceptualista Dragoljub Raša Todosijević vystavuje v GHMP

20. červenec 2023

Dragoljub Raša Todosijević je srbský umělec a také příslušník první generace jugoslávských konceptualistů, kteří se v 70. letech 20. století postavili proti tehdy dominantní klasické malbě a věnovali se například audiovizuálnímu umění. Díla Raši Todosijeviće mohou zájemci zhlédnout na výstavě s názvem Was ist Kunst? v pražském Domě u Kamenného zvonu do 17. září.

Srbský umělec Dragoljub Raša Todosijević (*1945) patří společně s Marinou Abramović k nejvýraznějším umělcům bývalé Jugoslávie a dnešního Srbska. Témata a strategie Todosijevićových děl ze 70. let odpovídají zájmům našich umělců (Petr Miler, Petr Štembera a Jan Mlčoch) o práci s vlastním tělem v politickém smyslu. Jeho pozdější konceptuální práce se vztahují k rudimentálním otázkám historie a našemu vztahu k ideologiím v nejširším smyslu.

Dragoljub Rasa Todosijevic, 2022

„Symbol pomeranče vychází z jedné skupiny jeho děl, kdy umělec zjednodušeně pomeranč používá jako nějaký přenesený symbol pro umění. V jednom svém díle Serboranges vypráví příběh, že ony srbo-pomeranče jsou komoditou, která je velmi luxusní a velmi drahá a vyváží se z Bělehradu, ze středu Srbska, v obrovském množství za velké peníze – a nemyslí tím nic jiného, než ono umění,“ vysvětluje kurátor Jakub Král jeden z hlavních spojujících prvků výstavy. Volně rozmístěné pomeranče žijí v expozici výstavy v Domě u Kamenného zvonu svým životem, dopňuje v rozhovoru architekt výstavy Matěj Smrkovský.

autoři: Dagmar Kopečková , Monika Suchanková
Spustit audio

Související