Sandra Silná: Neušlapanou cestou
Asi stěží si dokážeme plně uvědomit všemožné sítě, jež nás obklopují. Cesty propojující jednotlivé body, neuvěřitelně husté struktury. Spojnice viditelné, ale i neviditelné. Transfer ať už lidí, zboží nebo informací, z jednoho místa do druhého, se skokově zrychlil a hranici tohle tempo ještě pořád nemá.
Spletitá pavučina cest má ovšem někde svůj vcelku jednoduchý počátek. Možná jej vidí, vnímají a nohama ohmatávají poutníci, pěšáci, kterých v posledních letech, nejen na Stezce Českem, opět přibývá. Lidé putující krajinou, místy po původních starých cestách spojujících významná sídliště pradávných lidí. Pěšiny klikaté a tak odlišné od dnešních unifikovaných dálnic. Poutnické stezky představují počátek pravidelné lidské komunikace. První informační síť člověka.
Čtěte také
Dávno jsme si zvykli na to, že data letí vzdušnou pavučinou rychlostí okamžiku a lidé se přemísťují kolem světa v řádu hodin. Kdysi dávno to bylo tempo chůze člověka, které udávalo svižnost dopravy. Uhodli byste, kde geograficky leží a za jak dlouho se dají pěšky spojit Setuakoton, Marobudon, Nomisterion, Stragona, Budorigon, Asanka? Domažlice, Plzeň, Praha- Zbraslav, Poděbrady, Hradec Králové, Uherské Hradiště. Staré názvy osad zhruba v místech dnešních měst, jak je ve druhém století našeho letopočtu zaznamenal do mapy poutních cest Claudius Ptolemaios.
Bádání o tom, kudy se kdysi ubíraly kroky našich předků, má svůj vlastní obor. Stibologie – nauka o starých stezkách. Jejími průkopníky v České republice byli vědci Radan Květ a Stanislav Řehák. Když jsem před více jak dekádou bydlela v pražském Břevnově, chodívala jsem téměř denně ulicemi Ve Střešovičkách a Na Kocourkách.
Čtěte také
Nejsou jistě jediné, které se nápadně odlišují od většiny ortogonálních tříd v této lokalitě. Staré kamenné patníky, místy už vyvrácené, žulové dláždění, klikatící se profil. Fantazie mi pracovala a před očima se míhala dávná procesí jdoucí možná k nedalekému benediktinskému klášteru, či snad směrem opačným, ke Strahovu, Vyšehradu a ještě dál.
Po stěhování do Brna se mi do ruky řízením osudu dostal Květův Atlas starých stezek a cest na území České republiky. A štěstěna tomu nahrála, když se o několik měsíců později objevil na mé faře i sám autor knihy, v té době již devadesátník. Během následujících šesti let, než Radan Květ v roce 2023 zemřel, jsme věnovali mnoho hodin společným rozhovorům o duši krajiny.
Čtěte také
Květ byl vzděláním geolog, spoluzaložil obor hydrogeochemie a podílel se na mapování výskytu minerálních vod v České republice. Tohle vše jej vedlo i k vybudování nového oboru stibologie, nauky o starých stezkách. Jeho úsilím bylo, abychom krajinu vnimali poučeným pohledem a tím pádem i posvátněji. Aby nám příroda a cesty skrze ni vedoucí nebyly pouhou kulisou pro vlastní, mnohdy sobecké zájmy.
V dubnu si budeme opět připomínat Den Země. Jistě zazní mnoho hlasů, abychom se konečně zadívali na bohatství planety vědoucně, pokorně, a zkusili si uvědomit, co naší civilizaci hrozí, budeme-li se dál chovat jako dosud. Stibologie vznikla i proto, abychom si skrze poznatky, které přináší, připomínali, že naši dávní předkové procházeli krajinou jako lovci a sběrači bez toho, aniž by ji – Květovými slovy – hanobili. Naše současné i budoucí cesty závisí na zdravé Zemi.
Čtěte také
Radan Květ si na úvod Atlasu starých stezek vybral slova jedné básně Henryho Davida Thoreaua: „Když s jarem krev mám šumivou/ a touhy toulavé zas bují, lačně mé nohy ukrajují starou cestu do Marlborough. Nikdo nespravuje jí, nikdo po ní nechodí/ je to živá cesta, jak by řekl křesťan. Nemnoho jich bude, těch kdo po ní půjde.“
A mě napadá, jak moc prorocká slova to vlastně mohou být?
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.