Rozhlas zahrál pro Ukrajinu. Pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky zazněla Dvořákova Novosvětská i díla ukrajinských autorů

14. březen 2022

Benefiční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu jsme vysílali v pondělí 14. března v přímém přenosu z Rudolfina. Během vystoupení jste mohli podpořit Ukrajinu finančně prostřednictvím DMS zprávy nebo přímou platbou na charitativní účet Člověka v tísni. Díky vám se vybralo celkem 2,9 milionu korun. Sbírkové konto je otevřené i nadále.

Podpořím prostřednictvím DMS

Pokud se rozhodnete pro zprávu, odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS SOSUKRAJINA 30 nebo DMS SOSUKRAJINA 90 na telefonní číslo 87 777. 
Cena DMS je 30 nebo 90 Kč, Člověk v tísni obdrží 29 nebo 89 Kč.  Více na www.darcovskasms.cz. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha.  

QR kód pro zaslání příspěvku na účet

Chci poslat peníze na účet

Přispět můžete i darem na účet 9320 9320 / 0300.

Celý výtěžek ze vstupného bude věnován do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině. Všichni interpreti vystupují bez nároku na honorář. 

PROGRAM

Valentyn Sylvestrov: Elegie
Reinhold Glière: Koncert pro lesní roh a orchestr B dur, op. 91
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa

Petr Popelka – dirigent
Radek Baborák – lesní roh
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Dětský pěvecký sbor Českého Rozhlasu
Věra Hrdinková – sbormistryně

Hornista Radek Baborák přednesl sólo v Koncertu Reinholda Glièra a večer zahájila Elegie Valentyna Sylvestrova. Celý výtěžek bude věnován do sbírky Člověka v tísni na pomoc Ukrajině. Věříme, že Dvořákovu síň prostoupí atmosféra solidarity a podpory ukrajinskému lidu. 

Bezprostředně poté, co se do světa rozšířily zprávy o trestuhodné agresi, jíž čelí Ukrajina, jsme se pochopitelně i my, zaměstnanci Českého rozhlasu, zamýšleli nad možnými formami pomoci a podpory obyvatelům zkoušené země. Zatímco zpravodajci s velkým nasazením zajišťují pravdivé a objektivní informování veřejnosti o násilném a bezprecedentním aktu, hudebníci rozezní své nástroje ve skladbách, jež zřetelně symbolizují hluboké sympatie a soucítění", uvedl generální ředitel René Zavoral.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho designovaný šéfdirigent Petr Popelka pro tuto příležitost sestavili program kombinující hudbu ukrajinských a českých autorů. V úvodu večera zazněly hymny obou našich států v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Dále jsme vyslechli Elegii od Valentyna Sylvestrova, nejvýznamnějšího žijícího skladatele Ukrajiny řazeného k postmoderně. Velkým zážitkem byl i Koncert pro lesní roh a orchestr od pozdně romantického ukrajinského autora Reinholda Glièra, v němž sólo zahrál interpret světového věhlasu Radek Baborák, a skvostným i vděčným završením večera byla Symfonie č. 9 Z Nového světa, kterou Antonín Dvořák zajistil české hudbě světovou proslulost.

Rozhlasové vysílání v ukrajinštině
Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci
mujRozhlas.cz. Kromě vysílání připravuje také podcast Novinky pro Ukrajince v Česku.

 

autor: SOČR

Související