Globální ruské příběhy. Cyklus o vlivu intelektuálů, ideologů i emigrantů v kulturně-historickém kontextu
Komplikované a různorodé osudy umělců a intelektuálů, kteří, ať v ruských službách, nebo na protest proti nim, působili v blízkých i odlehlých zemích.
O vlivu a přítomnosti Rusů ve světě jsme zvyklí uvažovat v dost úzkých a schematických rámcích. Známe ruské vojenské intervence, špióny, emigranty do západní Evropy a USA po bolševické revoluci a během sovětského režimu, následované početnými vlnami přistěhovalců, kteří z nejrůznějších důvodů nechtějí žít v postsovětském Rusku. Téměř kdekoliv ve světě, ve městech i mimo ně, slyšíme ruštinu.
Čtěte také
Cyklus předkládá řadu ukázek z reality různých dob a míst, které tento jev blíže objasňují. Ukáže také, že zdánlivá izolace Ruska a jeho konfrontace s Evropou či jinými částmi světa je jen jednou stránkou skutečnosti, která je mnohem pestřejší a mnohostrannější.
Autorem volného seriálu Globální ruské příběhy je Tomáš Glanc, profesor slavistiky na univerzitě v Curychu, znalec slovanských literatur i ideologií, které pojímá v kontextu ruské kultury, vznikající a přežívající velmi často mimo hranice ruského státu té které doby.
Související
-
Být někde cizincem. Ruští zemědělci, monarchisté i starověrci v jižní části amerického kontinentu
Pořad Být někde cizincem je šestým pokračováním volného seriálu Globální ruské příběhy, který připravují Tomáš Glanc a Alena Zemančíková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka