Globální ruské příběhy. Cyklus o vlivu intelektuálů, ideologů i emigrantů v kulturně-historickém kontextu

14. listopad 2022

Komplikované a různorodé osudy umělců a intelektuálů, kteří, ať v ruských službách, nebo na protest proti nim, působili v blízkých i odlehlých zemích.

Připravili: Tomáš Glanc, Alena Zemančíková
Premiéra: 15. 1. 2022

O vlivu a přítomnosti Rusů ve světě jsme zvyklí uvažovat v dost úzkých a schematických rámcích. Známe ruské vojenské intervence, špióny, emigranty do západní Evropy a USA po bolševické revoluci a během sovětského režimu, následované početnými vlnami přistěhovalců, kteří z nejrůznějších důvodů nechtějí žít v postsovětském Rusku. Téměř kdekoliv ve světě, ve městech i mimo ně, slyšíme ruštinu.

Čtěte také

Cyklus předkládá řadu ukázek z reality různých dob a míst, které tento jev blíže objasňují. Ukáže také, že zdánlivá izolace Ruska a jeho konfrontace s Evropou či jinými částmi světa je jen jednou stránkou skutečnosti, která je mnohem pestřejší a mnohostrannější.

Autorem volného seriálu Globální ruské příběhy je Tomáš Glanc, profesor slavistiky na univerzitě v Curychu, znalec slovanských literatur i ideologií, které pojímá v kontextu ruské kultury, vznikající a přežívající velmi často mimo hranice ruského státu té které doby.

autoři: Tomáš Glanc , Alena Zemančíková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?