Být někde cizincem. Ruští zemědělci, monarchisté i starověrci v jižní části amerického kontinentu
První emigranti z Ruska do Jižní Ameriky nebyli Rusové, ale Němci z Povolží. Ti utíkali před ideologickým pronásledováním i armádní službou poté, co nacistické Německo přepadlo Sovětský svaz v roce 1943 a oni se z úspěšných zemědělců stali nepřáteli.
Další skupinou emigrantů byli starověrci, kteří se od Ruské pravoslavné církve oddělili už koncem 17. století, ale ještě o tři sta let později museli prchat před útlakem oficiálního pravoslaví.
Čtěte také
Podstatná byla i vlna pracovní emigrace sezónních dělníků. Politicky i publicisticky nejaktivnější však byla emigrace odpůrců bolševické revoluce, monarchistů a členů bělogvardějské armády. Do jejich příběhu patří i spolupráce s nacistickým Německem, také formování armády Bolívie nebo Uruguaye, ale i úctyhodné etnografické a geografické dílo. Jako všechny předchozí díly Globálních ruských příběhů, i tento ukáže ruskou přítomnost ve světě jako mnohotvárný a ideově i co do veřejného působení nejednoznačný fenomén.
Pořad Být někde cizincem je šestým pokračováním volného seriálu Globální ruské příběhy, který připravují Tomáš Glanc a Alena Zemančíková.
Související
-
Martin C. Putna provází duchovními dějinami Ruska a Ukrajiny
Pořad Martina C. Putny Duchovní Evropa vysvětluje souvislosti širší a hlubší, duchovní i kulturní.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.