Robert Louis Stevenson: Essaye

14. prosinec 2015

Čtyři zamyšlení skotského romanopisce, básníka, spisovatele cestopisů, vedoucího představitele novoromantismu v anglické literatuře.

Poslouchejte na Vltavě od 14. prosince 2015 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Z biografického portrétu Petry Johany Poncarové v revue Iliteratura: „Stevensonovu tvorbu obecně charakterizuje neobyčejná vynalézavost v oblasti vypravěčských technik. Často v jednom textu střídá několik úhlů pohledu, vypráví část příběhu formou dopisů nebo ho prezentuje jako nalezený rukopis. Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda začíná jako vyprávění ve třetí osobě, následně přechází do zápisků Jekyllova přítele Lanyona a končí varovným dopisem, v němž Jekyll zaznamenal postupný rozpad své osobnosti. Několik vypravěčů, deníkové záznamy a rámování příběhu do několika dalších vyprávění nacházíme i v Pánovi z Ballantrae, který je rovněž příkladem mistrovského užití nespolehlivého vypravěče. Toto zmnožování perspektiv přispívá k nejednoznačnému, znepokojivému vyznění mnoha Stevensonových děl a k nemožnosti udělat si přesný obraz o tom, kdo představuje dobro a kdo zlo, co s jistotou víme a co nám bylo zatajeno.“

02342199.jpeg

Čte: Lukáš Hlavica

Autor: Robert Louis Stevenson Překlad: Jan Čep Připravila: Eva WilligováRežie: Vladimír Gromov

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.