Jezero. Syrovou, apokalyptickou prózu Bianky Bellové čte Petra Špalková

28. červenec 2022

Jezero je plné jedů, vodní hladina se postupně smrskává a nemilosrdně obnažuje břehy. Právě do takové nehostinné krajiny zasadila česká autorka s bulharskými kořeny Bianca Bellová příběh malého Namiho, chlapce, který se rozhodne najít svou ztracenou matku. Jednu z výrazných knih posledních let čte Petra Špalková. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Petra Špalková
Připravila: Petra Lásková
Dramaturgie: Klára Fleyberková
Režie: Petr Mančal
Natočeno: v roce 2018

Bellová není na české literární scéně žádným nováčkem. Už v roce 2009 vydala útlý svazek nazvaný Sentimentální román, po něm následovaly další dvě knihy: Mrtvý muž a Celý den se nic nestane. I když už za ně sklidila řadu kladných ohlasů od čtenářů i kritiky, výrazně na sebe upozornila v roce 2016, kdy se na trhu objevilo Jezero – příběh o putování chlapce Namiho světem, který se mění v pustinu. Za něj byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza, nakonec ale zvítězila v kategorii jiné – Kniha roku. A úspěch pak korunovala ještě Cena Evropské unie za literaturu.

V roce 2019 pak Bellová do jisté míry navázala na poetiku Jezera románem Mona – jednalo se o prózu obdobně zeměpisně neukotvenou, dystopicky laděnou a nabízející silný univerzální příběh s jistým společenským přesahem. V loňském roce vydala svou první povídkovou sbírku, nazvanou Tyhle fragmenty a obsahující z velké části už dříve publikované texty. 

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související