Jezero. Syrovou, apokalyptickou prózu Bianky Bellové čte Petra Špalková
Jezero je plné jedů, vodní hladina se postupně smrskává a nemilosrdně obnažuje břehy. Právě do takové nehostinné krajiny zasadila česká autorka s bulharskými kořeny Bianca Bellová příběh malého Namiho, chlapce, který se rozhodne najít svou ztracenou matku. Jednu z výrazných knih posledních let čte Petra Špalková. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Bellová není na české literární scéně žádným nováčkem. Už v roce 2009 vydala útlý svazek nazvaný Sentimentální román, po něm následovaly další dvě knihy: Mrtvý muž a Celý den se nic nestane. I když už za ně sklidila řadu kladných ohlasů od čtenářů i kritiky, výrazně na sebe upozornila v roce 2016, kdy se na trhu objevilo Jezero – příběh o putování chlapce Namiho světem, který se mění v pustinu. Za něj byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza, nakonec ale zvítězila v kategorii jiné – Kniha roku. A úspěch pak korunovala ještě Cena Evropské unie za literaturu.
V roce 2019 pak Bellová do jisté míry navázala na poetiku Jezera románem Mona – jednalo se o prózu obdobně zeměpisně neukotvenou, dystopicky laděnou a nabízející silný univerzální příběh s jistým společenským přesahem. V loňském roce vydala svou první povídkovou sbírku, nazvanou Tyhle fragmenty a obsahující z velké části už dříve publikované texty.
Související
-
Román inspirovaný horkým snem. Mona Biancy Bellové vypráví o milostném vztahu v exotických kulisách
Po třech letech od publikování úspěšného románu Jezero teď v brněnském nakladatelství Host vychází spisovatelce Biance Bellové nová próza.
-
Příběhy jako naše pouto i útočiště. Pandemie probudila v Biance Bellové živelnou vypravěčku
Ostrov, jenž vyšel v nakladatelství Host, bude překvapením pro řadu čtenářů znalých předešlé autorčiny tvorby. Je totiž oslavou tradičního vypravěčství.
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.