Proti konvencím. O radostech a strastech spisovatelek za doby královny Viktorie

26. květen 2019

Rozhlasové pásmo o radostech a strastech spisovatelek za doby královny Viktorie. Uvádíme k 200. výročí narození této významné panovnice Spojeného království Velké Británie a Irska. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Být ženou v 19. století nebyl žádný med. Ženy byly v té době považovány za majetek a jejich osudem bylo vychovávat děti a pečovat o domácnost. Na ty, které chtěly něco dokázat, se tehdejší patriarchální společnost dívala skrz prsty. Nevyjímaje ani samotnou královnu Viktorii.

První vlna feminismu zasáhla Evropu koncem 18. století, ale teprve ve druhé polovině 19. století se věci daly konečně do pohybu a ženy, také zásluhou královny Viktorie, mohly absolvovat vysokoškolské studium za stejných podmínek, jaké měli muži, a také jít k volbám.

Příběhy učených žen

Marie Curie-Sklodowská

Pohnuté příběhy dam, které usilovaly o vzdělání a vědeckou dráhu v době, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno, vypráví profesor Ivo Kraus z katedry pevných látek Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, popularizátor přírodních věd a autor řady knih z historie vědy. Duchovní a intelektuální cestou, trvající od 4. století až do současnosti, nás provede spolu s astrofyzikem Jiřím Grygarem.

Trnitou cestu měly ženy i ke spisovatelskému povolání. Přestože viktoriánská společnost byla velmi dobře obeznámená s romány Jane Austenové, hledaly si ženy spisovatelky velmi těžko vydavatele. Jejich psaní bylo označováno za příliš ženské a v důsledku toho byly nuceny vydávat své texty pod pseudonymem.

Na pozadí literárního díla a osudů šesti velkých anglických žen (královna Viktorie, Charlotte, Emily a Anne Brontëovy, Elizabeth Gaskellová a Beatrix Potterová) přiblížíme dobu, ve které ženy neznamenaly téměř nic, a jejich úsilí jít proti konvencím.

Rozhlasové pásmo o radostech a strastech spisovatelek za doby královny Viktorie napsala Iveta Novotná. Vysíláme při příležitosti 200. výročí narození jedné z nejvýznamnějších panovnic Spojeného království Velké Británie a Irska, královny Viktorie (nar. 24. května 1819).

Účinkují: Jiří Valůšek, Jaroslav Kuneš, Barbora Goldmannová, Kristína Oríšková a Kateřina Veselá

Připravila: Iveta Novotná
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Lukáš Kopecký

Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.

autor: Iveta Novotná
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Nejnovější hry a četba

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.