Od hvězd k rovnicím. Příběhy výjimečných žen vědy
Osudy učených žen je cyklus vyprávění o nesnadném údělu žen, které usilovaly o vědeckou dráhu časech, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno, nebo učinily významné vědecké objevy v době, kdy jejich úspěch nemohl dojít patřičného ocenění právě proto, že byly ženy.
Ženy, které pro své vědecké vzdělání potřebovaly nejen nadání, ale i schopnost čelit dobovým předsudkům. Jejich pohnuté životní příběhy přiblíží dva známí popularizátoři vědy: astrofyzik doktor Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd a profesor Ivo Kraus z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Vydáme se do Milána začátku 18. století za všestranně nadanou Marií Gaetanou Agnesiovou, představíme Henriettu Swan Leavittovou, americkou astronomku, která objevila přes dva a půl tisíce proměnných hvězd. Také ženu, která přes své nesporné nadání zůstala ve stínu svého muže: Milevu Maričovou, manželku Alberta Einsteina. Řeč bude i objevitelce pulzarů, britské astronomce Jocelyn Bellové-Burnellové. A cyklus uzavře část věnovaná markýze du Châtelet, jedné z nejvýznamnějších matematiček 18. století a milence známého filozofa Voltaira.
Související
-
Příběhy učených žen ve vědě: Hypatia, Herschelová, Kovalevská, Curie a Meitnerová
Pohnuté příběhy dam, které usilovaly o vzdělání a vědeckou dráhu v době, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno, vypráví experimentální fyzik, profesor Ivo Kraus.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka