Příliš krotké vzpomínání na dětství. Prozaická prvotina Filipa Koryty postrádá údernost jeho poezie
Hned dvěma knihami se loni připomněl básník, moderátor, hudebník a pedagog Filip Koryta alias Dr. Filipitch. Jednou z nich byla autorova nová sbírka s názvem Fotogenické problémy, tou druhou pak jeho prozaická prvotina – dvousetstránkový svazek jakýchsi mikropovídek nesoucí název Falknov Calling, který vyšel v nakladatelství Druhé město.
Jeden z čelných představitelů tuzemské slam poetry, v kteréžto disciplíně získal roku 2017 dokonce titul mistra České republiky, se ve svém prozaickém debutu vrací do světa vlastního dětství a dospívání, překvapivý je ovšem hlavně způsob, jakým tak činí. Zůstává sice věrný své zálibě v krátkých až lapidárních textech, razantní ostrovtip ovšem vystřídala čtenářsky o poznání méně atraktivní nostalgie.
Literární mapa autorova dětství a dospívání
Kulisy jeho vyprávění prozrazuje už samotný titul knihy, kde Falknov odkazuje k západočeskému městu Sokolov. Právě na tomto místě strávil autor prvních dvacet let svého života. Své vzpomínkově laděné texty rozdělil do čtyř oddílů, nazvaných Doma, Venku, Pryč a Jinde, a nadepsal je názvy ulic, s nimiž jsou spjati jejich protagonisté. Časový záběr zaznamenaných událostí ovšem výrazně překračuje osobní životní obzor autora, který se narodil v roce 1989, neboť skrze některé tradované historky se často vracíme do doby před pádem komunistického režimu, kdy někteří „vesele budovali socialismus a podivné milostné trojúhelníky“. Jen málo mikropovídek se ale může pochlubit výraznější pointou nebo žádoucím přesahem, nápadná je rovněž absence humoru a nevýraznost stylu.
Čtěte také
Možná je na vině i autorova přiznaná opatrnost, pokud jde o roky a vzpomínky časem dosud neobroušené. To samozřejmě neznamená, že si kniha Falknov Calling nenajde své čtenáře. I já coby autorův jen o pár let starší vrstevník a příslušník stejné generace X dovedu ocenit, jak živě dokázal vylíčit klíčové atributy dětství v devadesátkách. Skláním se rovněž před jeho nemilosrdnou upřímností, která mu zřejmě mezi příbuznými a známými mnoho sympatií nevynese.
Přesto musím říci, že jsem čekal více – jak po formální stránce, tak co do plastičnosti jeho autoportrétu i obrazu samotného Sokolova. Jak totiž nedávno prozradil ve vltavské Vizitce, dotyčné město je vlastně jen záštita. Může být, ale potom už toho opravdu mnoho nezbývá…
Související
-
Reálný příběh o zápasu dobra a zla. Nový román Markéty Pilátové hraje na strunu českého „něcismu“
Naším neutuchajícím zájmem o věci mezi nebem a zemí se nechala při psaní svého nového románu inspirovat spisovatelka, publicistka a hispanistka Markéta Pilátová.
-
Nelichotivý portrét světa, v němž nechybí ani autor. Básník Elsa Aids vydal první prózu
Za pseudonymem Elsa Aids se skrývá publicista a spisovatel, který mezi lety 2006 a 2011 vydal šest sbírek. Nyní mu vyšla první prozaická kniha s názvem Přípravy na všechno.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.