Smetana má pomníků dost, další jsem mu stavět nechtěl, říká režisér Marek Najbrt

7. listopad 2024

Co spojuje životopisný film o posledních šestnácti letech Bedřicha Smetany a celovečerní kinodokument o výpravě do Papui-Nové Guinei? Je to osoba Marka Najbrta.

„Smetanu jsem chtěl představit jako živou bytost. Zní to jako klišé, ale je to pravda. Smetanovi není potřeba budovat další pomníky, on jich má dost. Nechtěli jsme ho ani demytizovat, ale zároveň jsme chtěli proniknout do jeho duše a vytvořit naši představu o něm. Není to historická rekonstrukce. Žádný takový film nemůže Smetanu replikovat,“ vysvětluje Marek Najbrt a pokračuje: „Když některým lidem sáhnete na jejich posvátné ikony, tak se vždycky setkáte s nějakou odpovědí. Na druhou stranu mi o to nešlo, nechtěl jsem nikoho provokovat. To, že se někdo pohoršuje nad tím, že měl Smetana poměrně zajímavý sexuální život je pro mě v dnešní době trochu směšné.“

Jak těžké bylo vybrat herce? Jak důležité bylo zvukové zobrazení Smetanovy hluchoty? A jak probíhala práce na druhém filmu, dokumentu Vandráci na ostrově lidojedů? Čím je specifický a jak vznikal? Poslechněte si celý rozhovor.

Není to film můj, ale vandráků. Bez nich by vůbec nevznikl.
Marek Najbrt

autoři: Tomáš Pilát , nav

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.