Film o smrti chce změnit pohled na život. Režisérovi pomáhají Raymond Moody nebo Stanislav Grof
O smrti si většinou moc nepovídáme, a proto se na ni nepřipravujeme, kritizuje nás režisér Viliam Poltikovič. Do kin teď aktuálně vypouští další snímek, kterým to chce změnit. Když se bojíme smrti, bojíme se i života, říká. Podle něj jsme pak jednodušeji manipulovatelní a vydíratelní.
Do filmu nazvaného Tajemství smrti oslovil několik mluvčích. Jde o celebrity typu spisovatele Raymonda Moodyho nebo psychiatra Stanislava Grofa, lidi, kteří prošli klinickou smrtí i ty, jimž zemřel někdo blízký. Skrze jejich výpovědi se snaží navodit v divácích dojem, že na smrt se máme těšit a že po ní přijde něco mnohem lepšího, než co žijeme v aktuálním životě. „Zmizí-li strach z odchodu, bude život mnohem příjemnější,“ dodává.
Je tu něco nad námi. Nebo v nás?
„Věřím, že existuje spousta věcí, které přesahují naše chápání. Nakonec i fyzika dokázala, že vědomí je prvotní. Každá věc má svůj projevený i neprojevený charakter. O tom se ale nepíše, i když by mělo,“ zlobí se filmař. V jeho filmu zazní i názor, že existuje něco jako centrální vědomí, a to nás všechny vlastně řídí. „Těžko říct, co nás řídí. Ovšem všichni, kdo se tohoto centrálního vědomí dotkli, pocítili nekonečnou, bezpodmínečnou lásku. Pokud nás řídí právě takový princip, nemám problém se s tím ztotožnit,“ doplňuje.
Jak přiznává, jako kluk se sám smrti bál. Když ve Vimperku, kde vyrůstal, rušili starý hřbitov, starší spolužáci ho honili s kostmi nebožtíků a strašili smrtí, pokud se ho těmito kostmi dotknou. „Postupem času, četbou různých knih a setkáváním s lidmi, kteří měli zvláštní zážitky, tento strach opadal. A právě o tom točím filmy. Chci nabídnout inspiraci, která nám může pomoci překonat různá omezení, jež jsme si sami nastavili nebo jsou v nás skrze výchovu. Pokud se necháme příliš omezovat tím, co nejde, naše životy nebudou naplněné a svobodné,“ uzavírá autor filmu Tajemství smrti Viliam Poltikovič.
Související
-
Tajemství smrti. Dokumentarista, cestovatel a spisovatel Viliam Poltikovič hostem Spirituály
Hostem Spirituály je dokumentarista, cestovatel a spisovatel Viliam Poltikovič, který zkoumá smrt už mnoho let.
-
Tam jsme si podobní. Kostnice, kostlivci, kosti šepotem apelují ke vzájemnosti a péči
Víme, kdo v kostnicích vytvářel kompozice z ostatků? Proč neprožíváme poslední oděv podobně jako ten svatební? Kdy se jedno tělo stává úkrytem pro druhého? Více v ArtCafé.
-
Hřbitov jako veřejný prostor pro živé i zesnulé. Dýchá z něj klid a soudružnost, nebo samota?
O funkcích, možnostech i krásách hřbitova v ArtCafé Terezy Liškové uvažuje architektka Karolína Plášková, fotografka Marie Leličová a antropoložka Petra Ponocná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.